Triky, ako dokonale umyť okná

umývanie okien
Zdroj: Shutterstock.com

Stačí pár jednoduchých rád a vaše okná sa budú lesknúť bez toho, aby za tým stálo niekoľko hodín leštenia.

Ak aj vás čaká veľké jarné upratovanie a radi by ste si ho čo najviac uľahčili, máme pre vás skvelé triky ako sa pri umývaní okien už nebudete trápiť. Stačí pár jednoduchých rád a vaše okná sa budú lesknúť bez toho, aby za tým stálo niekoľko hodín leštenia.

1. Umývajte okná pri oblačnom počasí

Slnečné lúče totiž spôsobujú veľmi rýchle schnutie vody na skle, a preto na ňom zostávajú šmuhy. Tie sa vám potom budú veľmi ťažko leštiť a výsledný efekt nebude vyzerať podľa vašich predstáv.

2. Používajte produkty, ktoré sú určené na okná

Tieto prostriedky sú navrhnuté na tento účel, a preto si ľahšie poradia s nečistotami a šmuhami ako prostriedky na riad. Na trhu je veľmi veľké množstvo špecializovaných saponátov a preto máte možnosť si vybrať.

3. Okná nikdy neumývajte prípravkom na riad

Táto metóda je síce lacnejšia, no určite nie je účinná. Prípravky na riad zanechávajú okná mastné. Preto odporúčame kúpiť si špecializované prípravky. Alebo sa nechajte inšpirovať babskými radami. 

4. Voda nesmie byť horúca

Voda, s ktorou umývate okná, by nemala byť horúca. Odporúča sa, aby mala maximálne 30 stupňov. V horúcej vode sa znižuje účinnosť čistiacich prostriedkov.

5. Najskôr umyte okná, až potom upracte celý byt

Ak si umývanie okien nechávate až na záver jarného upratovania, nerobíte dobre. Pred tým, ako sa pustíte do tejto neobľúbenej činnosti len povysávajte. Prach sa vám potom nebude víriť už na čisté okná. Všetko ostatné dokončite až po umytí okien. 

6. Čo zaberá na biele rámy? 

Ak už biela farba na vašich rámoch nie je ani vidieť, pomôže vám krémový čistič. Rámy zbaví nečistoty a bielu farbu zvýrazní. Rámy potom stačí umyť čistou vodou.

7. Umývajte najskôr rámy okien až potom sklá

Na rámoch býva často veľa nanesenej špiny a keby ste postupovali pri umývaní opačne, sklá by sa vám mohli zašpiniť a vy by ste museli prácu robiť odznova. Ideálne je použiť iný druh utierky s ktorou najväčšiu špinu zmyjete z rámov.

8. Na leštenie okien používajte utierky z mikrovlákien

Tie majú vysokú absorbčnú schopnosť a sú vhodné na čistenie a leštenie skiel. Krúživými pohybmi potom docielite výsledok krásnych a čistých okien.

9. Staré dobré noviny

Okrem špeciálnych utierok rozhodne pomáhajú aj noviny. Novinami leštili okná ešte naše staré mamy, no ani dnes to nie je žiadna rarita. Upozorňujeme však, že noviny nesmú byť z lesklého papiera.

10. Ako udržať okná čo najviac čisté?

Na trhu je množstvo dostupných prípravkov, ktoré odpudzujú vodu. Dôležité je, aby tento prípravok obsahoval tensid. Dažďová voda z okien stečie rýchlejšie a nestihne zaschnúť. 

"Babské rady"

Skvelým pomocníkom pri umývaní okien je ocot. Ten dokáže okno odmastiť a zároveň ho aj vyleští. Stačí ak ho pridáte do vody s ktorou okná umyjete.

Trochu netradičné je čistenie okien so svetlým pudingom. Stačí ak jeden balíček svetlého pudingu rozpustíte v 5 litroch vlažnej vody a touto vodou budete umývať okná. Potom necháte uschnúť a leštenie už bude hračkou.


BRATISLAVA/ KAMzaKRASOU.sk, Lucia

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme My ženy

Dôležité udalosti