Nakrúcali sme v jednom zo skladov, kde sú uložené zhabané majetky potenciálnych zločincov

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Celý rok sa nezastavili. Majetky potenciálnych zločincov sa na Slovensku zaisťovali ako na bežiacom páse. Len pred rokom zriadený Úrad pre správu zaisteného majetku už eviduje desiatky zhabaných nehnuteľností, áut a ďalších cenností. V správe má aj naozaj zaujímavé kúsky. Exkluzívne sme nakrúcali v jednom zo skladov, kde časť zaisteného majetku končí.

Sme v jednom zo skladov úradu pre správu zaisteného majetku. Z dôvodu bezpečnosti nesmieme informovať, kde sa nachádza ani nakrútiť jeho exteriér. Aktuálne sú v ňom desiatky áut, ktoré zaistila polícia pri vyšetrovaní trestnej činnosti. Sú medzi nimi aj luxusné vozy. Napríklad Ferrari, ktoré má hodnotu 144 tisíc eur.

Celkovo má po roku fungovania úrad v správe vyše 90 zaistených áut. Jeho povinnosťou je starať sa o majetok tak, aby nechátral a nestrácal hodnotu.

To znamená, že musia byť jazdy schopné, musia ich preštartovávať, kontrolovať batérie či stav kvapalín.

Ak by auto strácalo na hodnote, úrad má právomoc ho aj predať a to aj bez súhlasu majiteľa. Ak by ho následne spod obvinenia oslobodili a majetok mu vrátili, dostane naspäť peniaze.

Ďalšou veľkou skupinou zaisteného majetku sú nehnuteľnosti, úrad má v správe 36 rodinných domov, vyše 40 bytov a takisto aj 3 reštaurácie a viacero chát.

Podľa šéfa úradu však zatiaľ nemajú v správe žiadnu honosnú vilu, ide len o bežné rodinné domy. Pokiaľ je zaistená nehnuteľnosť obývaná, napríklad príbuznými , je starostlivosť na nich. Ak je prázdna, dohliadať na ňu musí úrad. Občas teda treba aj trávnik pokosiť.

Úrad majetky spravuje, až kým súdy nerozhodnú o vine alebo nevine. A ak je trestom aj prepadnutie majetku v prospech štátu, potom ho úrad odovzdá príslušnému okresnému úradu, ktorý ho speňaží v aukcii.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti