Domáce

Zosuv pôdy pri Piešťanoch: Dom sa takmer prepadol do obrovského krátera

Zosuv Banka
Zdroj: HaZZ v Trnave

Ten sa vytvoril iba štyri metre od jeho múrov.

Za zabránenie ďalšieho zosuvu pôdy na Červenej veži nad Piešťanmi, je odvodnenie svahu Vodu z terénu, ktorá podmyla pôdu a pravdepodobne zapríčinila v utorok 7. januára posun na svahu, budú odvádzať rigolom do rieky Váh, ktorá tečie pod ním, informoval starosta obce Banka Jaroslav Janeček, v katastri ktorej sa Červená veža nachádza.

Zdroj: HaZZ v Trnave
Ráno zasadal v obci štáb za účasti zástupcov špecializovanej štátnej správy, polície, hasičov a ďalších. Podľa starostu by sa po odvodnení mali začať sanačné práce.

Zdroj: HaZZ v Trnave

Pre bezpečnosť bola táto cesta v podvečer uzavretá, osobná a nákladná doprava boli presmerované na asi 16 kilometrov dlhú obchádzku. Pre autobusové spoje zabezpečila SAD Trnava, a.s., kyvadlovú dopravu.

Zdroj: HaZZ v Trnave

"Cestujúci týmto smerom nastúpili v Piešťanoch do autobusov, pod Červenou vežou vystúpili, peši prešli asi 500 metrov a nastúpili do iného autobusu na tejto linke," povedal dnes pre TASR riaditeľ divízie dopravy Juraj Kuzma. SAD čaká na pokyny polície, dokedy bude v tomto režime fungovať. Janeček uviedol, že dnes by sa mohol jeden pruh štátnej cesty sprejazdniť.

Zdroj: HaZZ v Trnave

Podľa veliteľa zásahu piešťanských hasičov Pavla Kuhajdu sa na základe meraní zosunulo asi 1 500 m3 pôdy, svah sa od utorka večera do dnešného rána už neposunul. "Pod masou sa nachádza jazierko vody a blata, ktoré musí odtiecť," povedal pre TASR. 

Zdroj: HaZZ v Trnave

Svah sa pri zosúvaní dostal aj na pozemok jedného z rodinných domov, dom však minul zhruba o štyri metre. Zastavil sa na stromoch a prístupovej ceste vedúcej zo štátnej cesty k domom a hotelom na Červenej veži.

 

BANKA/TASR, TV Markíza - doplnené
Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti