Tisícky eur pre rodičov. Rakúska vláda dopláca Slovákom prídavky na deti

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Najprv im tisícky eur zobrali, teraz ich vracajú späť. Rakúske úrady už Slovákom doplácajú neprávom krátené prídavky na deti. Donútil ich k tomu Európsky súdny dvor.

Janka pochádza z Nového mesta nad Váhom a 11 rokov robí zdravotnú sestru vo viedenskej nemocnici. Rozhodnutie rakúskej vlády od januára 2019 zoškrtať pendlerom dávky, ju nemilo prekvapilo.

„Bolo to diskriminačné. Zaskočilo ma to, lebo celý život to fungovalo tak, že tie dávky sa dostávali v plnej výške. Prečo by to moje dieťa malo dostávať menej peňazí, keď odvádzam rovnako ako rakúsky zamestnanec,“ hovorí.

Rakúšania sa rozhodli, že suma príspevkov bude kopírovať životné náklady tej krajiny, kde deti žijú. Nielen pre rodičov, ktorí k nim dochádzajú za robotou zo Slovenska, ale aj Česka či Maďarska to znamenalo skresanie prídavkov o desiatky eur mesačne.

Zastavila to až žaloba Európskej komisie a rozhodnutie súdneho dvora EÚ z júna tohto roka, že krátenie dávok je protiprávne. V lete tak museli úrady začať pendlerom dorovnávať dávky za vyše tri roky dozadu spätne.

„Vyplatili mi to medzi prvými a tá suma bola 2 681 eur, keďže mám päťročné dieťa. Záleží od veku a počtu detí. Som spokojná, myslím, že je to aj také motivačné,“ uviedla Janka.

Väčšina rodičov už doplatky dostala, medzi inými aj tisícky opatrovateliek, ktoré robia v Rakúsku a bojovali za neférových pravidiel.

„Od začiatku sme to brali ako politický ťah. Mám od opatrovateliek informáciu, že už dva týždne sa vyplácajú a že to ide automaticky,“ priblížila zástupkyňa opatrovateliek Bibiana Kudziová.

Celkovo by mali Rakúšania rodičom v dotknutých krajinách doplatiť podľa odhadov okolo 160 miliónov eur. Od júla už dostávajú také isté prídavky ako rakúske deti.

To znamená podľa veku od 114 do 165 eur mesačne. Kto dorovnanie ešte nedostal, mal by si o to žiadať cez veľvyslanectvo či rakúsku daňovú správu.

Viac si pozrite v reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti