Kardinála Tomka prepustili z nemocnice v sobotu, splnilo sa mu tak jedno z jeho posledných želaní

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

V pondelok nadránom zomrel vo veku 98 rokov Jozef Tomko. Kardinál dlhé roky pôsobil vo Vatikáne, zomrel v Ríme a pochovaný bude na Slovensku. Smútočné obrady bude mať v oboch krajinách.

Jozef Tomko bude mať dva pohrebné obrady. Prvý bude už tento štvrtok vo vatikánskej Bazilike svätého Petra o 11.00 h. Pravdepodobne sa ho zúčastní aj pápež František. Už za života kardinál prezradil, že by rád po smrti spočíval v košickom Dóme svätej Alžbety. Jeho pozostatky tak následne budú prevezené na Slovensko. Nie je vylúčené, že ho privezie vládny špeciál. Pohrebné obrady v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach sa uskutočnia v utorok 16. augusta o 11.00 h.

Prečítajte si tiež:

​Ján Tribula navštívil kostol a dostal sa aj do hlavnej podzemnej krypty, kde je aktuálne pripravených šesť voľných miest. Jedno z nich by malo byť rezervované pre kardinála. Počíta sa, že ho umiestnia vpravo hore, ide o čestné miesto. Pohreb v Košiciach sa uskutoční pravdepodobne až na budúci týždeň, potvrdil to arcibiskup metropolita Košickej arcidiecézy Bernard Bober. 

V týchto chvíľach sa pripravuje všetko na to, aby krypta bola v 100-percentnom stave. Vymieňajú tam svetlá a robia potrebné úkony pred príchodom pozostatkov zosnulého Jozefa Tomka. Najstarší kardinál na svete a jediný slovenský občan Vatikánu patril dlhé desaťročia medzi najvplyvnejších ľudí v katolíckej cirkvi. 

Ťažké posledné týždne

Ako sme uviedli vyššie, Jozef Tomko sa dožil vysokého veku. V posledných týždňoch bojoval s poranením po páde, pri ktorom si zlomil krčné stavce. Následne dostal COVID-19. Posledný mesiac bol napojený na infúziách a neprijímal potravu. 

V sobotu prepustili kardinála z nemocnice. V pondelok nadránom tak zomrel vo svojom apartmáne. Splnilo sa tak jedno z jeho posledných želaní, ktoré odhalil televízii Markíza v exkluzívnom rozhovore v marci. 

Téme sa budeme detailnejšie venovať v Televíznych novinách o 19.00 h na Markíze.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti