Na východe vyčíňa svorka mladých vlkov. Roztrhali 15 špeciálnych oviec

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Roztrhané ovce za vyše päťtisíc eur. To je bilancia pravdepodobne útoku vlkov na pasúce sa zvieratá. Na severovýchode Slovenska hlásia farmári takéto škody po štyroch rokoch.

Výsledkom útokov je nepríjemný pohľad a ešte nepríjemnejší zápach. Z niektorých oviec ostali aj po nájazdoch dravcov už len zvyšky. Ako opisuje Ján Harvilko, predseda Poddielnickeho družstva Bukovce, v napadnutom stáde bolo okolo 300 kusov oviec, prevažne mladých. Do tejto čriedy vbehla svorka vlkov.

Roztrhané ovce našli roztrúsené po pasienkoch v okruhu asi jedného kilometra. „Štyri roky bol pokoj. Neviem, čo sa stalo. Už som sa s tým aj chválil, takže akoby som ich privolal,“ hovorí Harvilko.

„Toto je normálne teritórium vlčej svorky, ktorá mala minulého roku jedenásť členov,“ opisuje Martin Šepeľa zo Štátnej ochrany prírody SR v Medzilaborciach.

Pastier podľa farmára robil, čo mohol, no veľa toho nestihol. „Tie veľké rýchlo rozohnal k maštali a ustajnili sme ich. No rozutekali sa a bolo ťažké dať ich dokopy,“ približuje.

Za obeť padlo pätnásť mladých ovečiek. Škodu predbežne vyčíslili na približne päťtisíc eur. „Škoda je trochu vyššia a možno bude ešte vyššia, lebo ide o plemenné jahničky. Je to ohrozený druh plemena Cigaja a my ich chováme na ďalšie rozmnožovanie,“ vysvetľuje Harvilko.

Na pasienky nad obcou Olšavka neďaleko Stropkova prišli v pondelok (8.8.) aj ľudia zo životného prostredia, ale i zo Štátnej ochrany prírody. Zisťovať budú i to, či boli dodržané preventívne opatrenia. Tie by mali chovatelia oviec, ale aj iných zvierat, dodržiavať.

Pri Stropkove ich vraj dodržiavajú. „Zvieratá nocujú v maštali. Nie ako niekedy, že sa so zvieratami košarovalo. Teraz sa to nerobí. V maštali sa dokonca prikrmujú, lebo niet pastvy,“ približuje Šepeľa.

Hoci sú ovce stádovité, v čase sucha v snahe nájsť pastvinu, utekajú k potoku či k lesu. A takéto správanie potom, na škodu chovateľov, prihráva práve vlkom.

Viac si pozrite v reportáži vyššie.

Prečítajte si tiež:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme životné prostredie

Dôležité udalosti