Laura bojuje s nádorom. Na zákrok si rodičia požičali 13-tisíc eur, poisťovňa ich nepreplatí

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Časť liečby v zahraničí si museli pre vážne choré dieťa zaplatiť sami. Rodičia osemmesačnej Laury, ktorá bojuje so zhubným nádorom v bruchu, si 13-tisíc eur na zákrok v Nemecku požičali od príbuzných. Zdravotná poisťovňa im náklady spätne neuhradí.

Laura je veľká bojovníčka. Na prvý pohľad jej nič nechýba, no absolvovala už tri operácie i chemoterapiu. Mama s ňou na onkológii strávila štyri mesiace. 

„Bolo to veľmi ťažké. Plakala som, ale kvôli malej som musela bojovať, lebo to prišlo zo dňa na deň,“ hovorí mama Laury Lenka Noseková. 

V detskej fakultnej nemocnici v Banskej Bystrice diagnostikovali malej Laure zriedkavé nádorové ochorenie, ktoré sa vyskytuje u novorodencov.

Lekári jej až trikrát robili laparotomickú biopsiu. Z nádoru v bruchu chceli odobrať vzorku na rozbor, no ani raz sa k nemu nedostali. 

„Je na takom mieste, kde sa doktori boja zájsť, lebo nádor ide okolo ciev. Keby sa pri operácii niečo stalo, tak by mohla aj zomrieť,“ hovorí otec Dávid Nosek.

Laure sa po chemoterapii polepšilo. Mohli jej odstrániť sondu, začala jesť a priberať.

Lekári rodičom odporučili zákrok na nemeckej klinike v Tubingene. Zdravotná poisťovňa s tým súhlasila. Stálo by to 25-tisíc eur. Vysvetlili im ale, že v Nemecku majú iný systém verejného zdravotného poistenia. Z celkovej sumy im preto zaplatia iba necelú polovicu. 

„Ale tých 13-tisíc eur, čo nepokrýva nemecké postenie zdravotné poistenie, si musíme uhradiť sami a spätne sa to nedá preplatiť,“ vysvetľuje mama Laury.

„Na základe platnej legislatívy, žiaľ, nie je možné, aby z verejného zdravotného poistenia Union uhradil rodičom sumu, ktorú si nemecká nemocnica účtuje ako doplatok,“ uviedla v stanovisku hovorkyňa Union zdravotnej poisťovne Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Problém je, že klinika je súkromná a zvyšok si tam pacienti bez ohľadu na to, či sú z Nemecka alebo Slovenska, doplácajú z komerčného pripoistenia. Mladá rodina si na to musela požičať. Ďalšie financie na náklady spojené s pobytom v zahraničí zháňajú aj cez verejnú zbierku. Až po úspešnej diagnostike im lekári povedia, aký zákrok a ďalšiu liečbu bude musieť dievčatko absolvovať.  

Rodičia stále nevedia, aký bude konečný účet za liečbu v Nemecku, no pre záchranu svojej dcérky by neváhali predať ani svoj byt.

Viac si pozrite v reportáži vyššie.

Prečítajte si tiež:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti