Extrémne kondičné športy môžu byť nebezpečné. Za dva týždne si vyžiadali životy dvoch mužov

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Športová vášeň, ktorá zabíja. Na Slovensku za posledné dva týždne umreli dvaja amatérski športovci. Pri extrémnych kondičných športoch je hranica medzi životom a smrťou tenká.

Sobota 23. júla. Počas triatlonových pretekov v Rovinke pri Bratislave zomrel 57-ročný Milan. O dva týždne neskôr sú na Donovaloch cyklistické preteky. Po dojazde do cieľa skonal 47-ročný Dušan.

Desiaty ročník pretekov Donovalský drapák, ktoré mali smutnú koncovku, moderoval náš kolega Adam Lehocký zo športovej redakcie. Krátko po dorazení do cieľa cyklista odpadol a zomrel. Išlo o 47-ročného Dušana z Hriňovej, ktorého Adam poznal aj z minulých pretekov. Vlani súťažil v behu, tento rok presadol na bicykel.

„Keď prišiel do cieľa, vyspovedal som ho. Pýtal som sa ho, ako sa mu páčila trať a nič nenasvedčovalo tomu, že by mal ťažkosti,“ spomína Adam.

Do 15 minút prišlo Dušanovi zle. Prví boli pri ňom lekári z radov divákov a pretekárov.

„Vyslaní záchranári pokračovali v resuscitácii, žiaľ, neúspešne. Lekár musel konštatovať smrť,“ priblížila Alena Krčová z Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby.

Či už ste vrcholový športovec alebo len začiatočník, každý jeden organizmus bez ohľadu na svoju výkonnosť má svoje limity.

„V prvom rade, keď sa človek pustí do niečoho takéhoto, tak mal by si dať spraviť lekársku prehliadku,“ povedal športový lekár Ernest Caban.

Dokáže odhaliť srdcovú, cievnu či pľúcnu chybu. Pri kondičných športoch potom ide o všetko.

„Tá extrémna záťaž na organizmus, ktorá je v týchto súťažiach s tými klimatickými podmienkami, môže zapríničiniť, že srdiečko to proste nevydrží,“ opisuje Caban.

Nevyhnutný je pitný režim, ale aj vitamíny. Ak je čosi zle, človek by mal svoje telo počúvať.

„V našom veku už nie je dôležité prísť, ale dôjsť, takže robiť ešte okolo 50 alebo 60 rokov extrémne výkony a stále sa porovnávať s tými dvadsiatnikmi alebo tridsiatnikmi nemá význam,“ dodáva Caban.

Viac sa dozviete z reportáže vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti