Nemôžu sa umývať ani variť. Už v desiatich obciach na Slovensku vyhlásili pre nedostatok vody mimoriadnu situáciu

V časti Banskej Štiavnice Banky vyschli studne.
V časti Banskej Štiavnice Banky vyschli studne. Zdroj: TASR/Ján Krošlák

Nemôžu variť, prať, umývať sa či dopestovať si vlastné produkty. Pre sucho platí už v desiatich slovenských obciach mimoriadna situácia. S nedostatkom vody aktuálne bojujú v obci Volica, Drňa, Chrámec, Pača, Dlhé Stráže, Banská Štiavnica, Baldovce, Richnava, Zubák a Sútor, informuje imeteo.sk.

V týchto obciach sú obyvatelia zásadne obmedzení. Vodu im zvážajú cisterny a vyzerá to tak, že tak skoro sa situácia nezmení. Predpovede nenaznačujú, že nás čakajú výdatnejšie zrážky.

Prečítajte si tiež:

​V obci Volice sú najviac postihnutí nedostatkom vody obyvatelia pri hlavnej ceste. Ak nemajú možnosť zohnať si vodu, môžu si ju prísť nabrať na obecný úrad.

„Stále vás vyzývame, aby ste vodou šetrili, čo veľa z vás nerešpektuje. Nepoužívajte vodu z obecného vodovodu na polievanie záhrad, verejných priestranstiev, umývanie motorových vozidiel, napúšťanie bazénov a záhradných jazierok a na stavebné účely,“ informujú na stránke obce.

Už od polovice júla platí mimoriadna situácia aj v mestskej časti Banskej Štiavnice Banky. Asi 80 obyvateľov s trvalým pobytom a tiež chalupárov zásobuje vodou cisternami Stredoslovenská vodárenská prevádzková spoločnosť. V tejto časti, ktorá je od mesta vzdialená niekoľko kilometrov, vyschla všetka voda v studniach a suchý je tiež potok, ktorý tade preteká.

​​Situácia sa za posledné dni opäť zhoršila

Situácia so suchom sa na Slovensku v porovnaní s minulým týždňom zhoršila. Extrémne sucho sa opäť rozšírilo na juhu Podunajskej nížiny, v Slovenskom rudohorí a na dolnom Zemplíne, informoval Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ).

Celkovo extrémne sucho zasahuje podľa meteorológov až 15 percent územia.

„Relatívne nasýtenie pod hranicou desať percent je na Podunajskej a Záhorskej nížine a na juhu východného Slovenska (Gemer, Abov, dolný Zemplín). Deficit pôdnej vlahy je v intervale mínus 60 až mínus 80 milimetrov ojedinele na strednom a východnom Slovensku,“ uviedol ústav. Deficit sa podľa meteorológov nachádza takmer na celom území Slovenska, okrem malej oblasti v okolí Nitry.

Extrémne sucho je na letisku v Bratislave, v Senici a v Spišských Vlachoch.

Pozrite si našu reportáž spred pár dní, ako zmizla voda ľuďom priamo pred očami a následkom toho uhynuli stovky rýb:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme životné prostredie

Dôležité udalosti