Posledná rozlúčka s kardinálom Tomkom: Záverečný obrad bude viesť pápež František

Posledná rozlúčka s kardinálom Tomkom: Záverečný obrad bude viesť pápež František

Pápež František sa osobne zúčastní na poslednej rozlúčke so zosnulým slovenským kardinálom Jozefom Tomkom a bude viesť záverečný rozlúčkový obrad, informovala Tlačová kancelária Konferencie biskupov Slovenska (TK KBS). 

Zádušnú omšu, ktorá sa bude vo Vatikáne konať vo štvrtok 11. augusta o 11.00 h pri oltári katedry v zadnej lodi Baziliky sv. Petra, bude celebrovať kardinál Giovanni Battista Re. Ten bol Tomkovým dlhoročným priateľom. Na záver eucharistického slávenia bude František predsedať obradu posledného odporúčania a rozlúčky. 

Prečítajte si tiež:

V byte kardinála Tomka sa uskutočnil obrad s otvorenou rakvou, ktorý viedol pápežský ceremoniár Ján Dubina. Obrad zahŕňal aj vloženie úradnej listiny so životopisom kardinála v zapečatenom tubuse do rakvy. Fotografie si môžete pozrieť tu

Prídu aj slovenskí biskupi

​Na slávnosti sa zúčastnia aj slovenskí biskupi. Veľvyslanec SR pri Svätej stolici Marek Lisánsky uviedol, že slovenský biskupský zbor pricestuje do Ríma vládnym špeciálom, ktorý následne prepraví telesné pozostatky zosnulého kardinála Tomka na Slovensko. 

Podľa harmonogramu zverejneného Tlačovou kanceláriou KBS sa niekoľkodňová rozlúčka s kardinálom Tomkom na Slovensku začne v piatok (12. 8.) a sobotu v bratislavskej Katedrále sv. Martina. 

V nedeľu a pondelok bude pokračovať v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach, kde sa uzavrie v utorok 16. augusta omšou s pohrebnými obradmi, so začiatkom o 11.00 h. Hlavným celebrantom bude emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka.

O úmrtí kardinála Jozefa Tomka sme informovali aj v Televíznych novinách:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme úmrtie

Dôležité udalosti