Úradníčka z prešovskej radnice sa môže vrátiť. Súd rozhodol, že pri jej výpovedi pochybili

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Prepustená úradníčka prešovského Mestského úradu sa môže po takmer dvoch rokoch vrátiť späť do práce. Rozhodnutie Okresného súdu už potvrdil aj odvolací Krajský súd. Z radnice ju s ďalšími dvoma referentkami prepustili, pretože kvôli nim nestihlo mesto včas podať odpor proti platobnému rozkazu.

Kauza vznikla po zbúraní výbuchom zničenej bytovky. Mesto búracej firme zaplatilo podľa znaleckého posudku. Zvyšnú sumu si firma nárokovala na súde, ktorý mestu poslal platobný rozkaz. A tu nastal problém. V elektronickej pošte si ho na radnici nikto nevšimol a nestihli sa tak včas odvolať. Okamžitú výpoveď preto dostali tri pracovníčky.

Popradský Okresný súd ešte vlani rozhodol, že v prípade vedúcej finančného odboru je okamžité ukončenie pracovného pomeru neplatné. S odvolaním sa na Krajskom súde radnica neuspela.

"Pani sudkyňa vôbec nezvážila okolnosti, pre ktoré došlo k hrubému porušeniu pracovnej disciplíny," uviedla minulý rok v lete primátorka mesta Prešov Andrea Turčanová.

Mesto podľa súdu pochybilo v tom, že výpoveď riadne neprerokovalo s odborovou organizáciou.

"Nebolo uvedené ani meno žalobkyne a ani to, z akých dôvodov s ňou mal byť ukončený pracovný pomer tou najprísnejšou formou," opísal advokát žalobkyne Peter Troščák.

"Mestu Prešov ani jeho právnemu zástupcovi zatiaľ nebolo doručené rozhodnutie krajského súdu, preto sa v danej veci nateraz nebudeme vyjadrovať," povedala hovorkyňa Prešova Lenka Šitárová.

Prepustená úradníčka vyhratý súdny spor komentovať nechcela. Zatiaľ ale nie je rozhodnutá, či sa do práce na radnicu vráti.

"Podstatné je to, že jej pracovný pomer trvá a na ťahu je mesto Prešov, či jej umožní naďalej vykonávať prácu," dodáva advokát.

Inak by s ňou mali pracovný pomer riadne ukončiť. V každom prípade jej musia za takmer dva roky vyplatiť ušlú mzdu. S mestom sa okrem nej súdia aj ďalšie dve prepustené referentky.

Podľa radnice prepustené zamestnankyne spôsobili mestu takmer 300-tisícovú škodu. Jej avizované zosobnenie do výšky štyroch platov si zatiaľ neuplatnili. Po prehratých sporoch naopak bude musieť odškodné platiť mesto.

Viac sa dozviete z reportáže vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti