Žilinčania, v novom parčíku nebude pitná voda

studna.jpg

Nahradí ju fontána.

Kedysi z nej tiekla lahodná voda, dnes by ste si tam načapovali kokteil chemických látok. Tak dopadla studnička v centre Žiliny. Daň za rozvoj priemyslu. Ľudia ju chcú späť. Vodári tvrdia, že situácia je nezvratná.

V 19. storočí to bola studnička pre všetkých, v 20. pramene napojili na verejný vodovod. Životodarná tekutina ale časom získala nebezpečnú príchuť.

Pre každého a na čokoľvek! Rýchle a dostupné pôžičky. Klikajte tu.

Pramene sa nevyužívajú od roku 1994, kedy zistili, že podzemná voda je kontaminovaná škodlivými látkami pravdepodobne z okolitých priemyselných podnikov.

Objavovali sa v nej najmä chlórované uhľovodíky. Vodný zdroj uzavreli a areál oplotili. Rokmi pozemok zarástol a stal sa obľúbeným miestom bezdomovcov. Mesto si ho preto dlhodobo prenajalo a buduje tu park s lavičkami, novou zeleňou a detským ihriskom. Tento rok bude hotový a bude služiť verejnosti.

Niektorí Žilinčania sa novej oddychovej zóne potešili. Iní si myslia, že pramene by sa mali vyčistiť a znova využívať. Vodári ale nič také neplánujú. Majú dosť iných, hlavne bezpečných zdrojov.

„Lokalita je v centre mesta, kde nebolo možné zodpovedne zabezpečiť jeho ochranu podľa schváleného pásma hygienickej ochrany," poskytol stanovisko Jozef Vrábel zo Severoslovenských vodární.

Studničku bude v parku pripomínať malá fontána. Kontaminová voda z nej striekať nebude, dotiahnu sem novú.


ŽILINA/Veronika Tesáková

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti