Porovnali sme železničné stanice v dvoch susedných krajských mestách. Rozdiel je obrovský

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Sú od seba vzdialené 50 kilometrov. Na jednej sa cítite komfortne, na druhej máte zase nad hlavou dieru v strope a debnenie. Pri porovnávaní železničných staníc v dvoch susedných krajských mestách sa vám prevrátia oči. Nitrianska stanica čaká na generálnu opravu už roky.

Nitrianska stanica oslávi o pár mesiacov 150 rokov. Budova ako z amerického westernu sa od vzniku výrazne nezmenila. Pamätá si ešte, keď tu vlaky jazdili na uhlie.

Vo vnútri to aktuálne nevyzerá vábivo. Pred dvoma mesiacmi sa tu prepadol strop.

„Hecujú nás, že máme podporovať turistický ruch. No predstavte si turistu, ktorý príde na železničnú stanicu do Nitry, chce si kúpiť lístok a má debnenie a diery hore. Však to ja hanba,“ hovorí nitriansky župan Milan Belica.

„Čo je v našich rukách, čo je v našich možnostiach, to robíme, lávku rekonštruujeme, pribudne tam výťah, bude osvetlené, to bude fajn. Ale, naozaj, potrebujeme aby ŽSR spravili svoju časť práce a budovu zrekonštruovali,“ apeluje odborný poradca pre komunikáciu mestského úradu Henrich Varga.

Prejdete o pár desiatok kilometrov ďalej a máte pocit, ako keby ste cestovali v čase. Z minulosti do súčasnosti. Vo vedľajšom krajskom meste, v Trnave, vystupujú cestujúci na úplne inej stanici. Rozdiel v porovnaní s Nitrou je obrovský.

Nitre sľubovali nový, moderný terminál už pred rokmi. Železnice ale ustavične opakujú, že na opravu staručkej budovy nemajú peniaze, hoci je v havarijnom stave.

„Vzhľadom na nedostatok finančných prostriedkov, na ktorý dlhodobo poukazujeme, nie je možné v podmienkach ŽSR vykonať v primeranom čase všetky rekonštrukcie, ktoré potrebujeme,“ vysvetlila hovorkyňa Železníc Slovenskej republiky Ria Feik Achbergerová.

Železnice aktuálne rekonštruujú stanicu vo Svite a v budúcnosti sú na rade budovy staníc v Trenčíne a v Žiline.

Viac si pozrite v reportáži priloženej vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Doprava

Dôležité udalosti