Triky kriminalistiky: Nakrúcali sme s expertmi, vďaka ktorým objasnili vraždu Jána Kuciaka a jeho snúbenice

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Ďalšiu časť seriálu sme nakrúcali s odborníkom z odvetia kriminalistickej fotografie a videa.

Pri vyšetrovaní vraždy Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej pomáhali experti na kriminalistickú fotografiu a video. Okrem záznamov, na ktorých objavili Miroslava Marčeka a Tomáša Szabóa, ako sa pohybujú po Veľkej Mači, skúmali na videách aj ich auto.

Expert Ján Kuljovský si doteraz spomína na to, aké množstvo dát analyzovali.

Rôzne metódy 

„Išlo naozaj o desiatky terabajov obrazových dát. Potom sme ich museli spracovať do tej podoby, aby ich mohli operatívci vyhodnotiť a analyzovať. Ten proces bol interaktívny od začiatku,“ opísal odborník z odvetvia kriminalistickej fotografie a videa.

Odborníci pracujú s rôznymi metódami. Akú použijú, závisí od toho, akú obrazovú informáciu chcú získať. Ich rukami prechádzajú DVD, USB aj pevné disky počítačov.

Najskôr si však musia z nosiča, teda dôkazu, urobiť vernú kópiu. S ňou ďalej pracujú – dáta musia preniesť do počítača, aby mohli v analýze pokračovať.

Zdroj: TV Markíza

Hodiny strávia za počítačom

Keď nám expert ukazoval, čo všetko dokáže softvérom zistiť, miestami to vyzeralo, akoby čaroval. Aj zo zdanlivo nečitateľnej fotografie či videa v pohybe dokázal zistiť napríklad evidenčné číslo auta. Odborník vraví, že stačí určiť smer.

V programe, ktorý tiež požívajú, dokážu napríklad zistiť výšku človeka. Na to však potrebujú takzvaný referenčný parameter – teda známy údaj, ktorý sa dá odmerať.

Hlava manekýny

Na kriminalistickom a expertíznom ústave sme však objavili aj bustu manekýny, akú môžete vidieť napríklad vo výkladoch. Expert ju použil na identifikáciu šperku zavraždenej ženy.

V tomto prípade mal k dispozícii okuliare nebohej aj fotografiu z čias, keď ešte žila.

Skúmaním a meraním zistili, že náušnica, ktorú našli pri pozostatkoch ženy, by mala byť identická s tou, ktorú nosila.

Viac si pozrite v reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Triky kriminalistiky

Dôležité udalosti