Sucho pocítime na cene mlieka. V hre je aj nútené posielanie zvierat na bitúnok

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Robia, čo môžu, no dobytok aj tak nezachránia. Niektoré podniky už teraz vedia, že krmivo nebude pre každé zviera. Nútené posielanie na bitúnok, ale aj vyššia cena mlieka, sa stane čoskoro realitou.   

Extrémne sucho si začína vyberať daň. To, že niečo nie je v poriadku, by sme čoskoro mali pocítiť napríklad pri nákupe mlieka.   

Poľnohospodári na západe Slovenska v týchto chvíľach zbierajú zásoby krmiva pre zvieratá. Už prvé čísla naznačujú, že toto je veľmi zlý rok.   

V Nových Zámkoch sa musia postarať o 900 dojníc. V Liptovskej Lužnej o 1000 oviec, ktoré sú tento rok chudšie a dávajú o tretinu menej mlieka.   

Prečítajte si tiež:

Predbežné škody počítajú na milióny

​Problém je takmer na celom území republiky. Poľnohospodári už zrátali aj predbežné škody. 

„Okolo sedemstotisíc hektárov pôdy je postihnutých výrazne suchom a predbežné vyčíslenie škôd je plus-mínus 150 miliónov eur,“ uviedol Andrej Gajdoš, podpredseda SPPK. 

Aj v Nových Zámkoch robia všetko preto, aby dojnice do bitúnka predčasne dať nemuseli. Nie všade dokážu zvieratá za rozumnú sumu nakŕmiť.   

Ako a či vôbec pomôže ministerstvo pôdohospodárstva, sme sa v stredu nedozvedeli. Príklad by si mohli zobrať napríklad zo susedného Maďarska, ktoré zrýchľuje posudzovanie škôd po suchu a taktiež chce preplatiť časť zvýšených nákladov na krmivá či energie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rast cien

Dôležité udalosti