Pozostatky Jozefa Tomka sú už na Slovensku. Priviezol ich vládny špeciál

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Pozostatky kardinála Jozefa Tomka sú už na Slovensku, z Vatikánu ich priviezol vládny špeciál. Lietadlo pristálo na bratislavskom letisku Milana Rastislava Štefánika krátko po 17. hodine.

Pre leteckú prepravu sú pozostatky kardinála Jozefa Tomka uložené v cínovej rakve. V lietadle bola dokonca rakva pre lepšiu cirkuláciu vzduchu uložená na špeciálnom mieste.

Pozostatky vyložila z lietadla a preniesla cez červený koberec čestná stráž. Pred rakvou kráčal vojak s fotografiou Jozefa Tomka. Popri červenom koberci boli zastúpení viacerí významní členovia cirkvi, z druhej strany znela sprievodná smútočná hudba.

S kardinálom sa v krátkom ceremoniáli rozlúčili cirkevní hodnostári, prítomní boli predseda parlamentu Boris Kollár a ministerka kultúry Natália Milanová.

Potom má pozostatky kardinála Tomka prevziať pohrebná služba.

Rozlúčky na Slovensku

Verejnosť sa bude môcť s kardinálom Tomkom rozlúčiť v nasledujúcich dňoch v Bratislave aj Košiciach. V piatok a sobotu (12. - 13. 8.) budú vystavené jeho pozostatky na verejnú úctu v Katedrále sv. Martina v Bratislave v čase od 9.00 do 12.00 h, následne sa uskutoční v obidva dni svätá omša.

V nedeľu a pondelok (14. - 15. 8.) bude telo Tomka v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach. Verejnosť si ho môže uctiť v nedeľu v čase od 16.00 do 21.00 h a v pondelok od 9.00 do 12.00 h. V oboch katedrálach budú umiestnené kondolenčné knihy.

Omša s pohrebnými obradmi sa uskutoční v utorok 16. augusta so začiatkom o 11.00 h. Hlavným celebrantom bude emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Tomko bude pochovaný v Katedrále svätej Alžbety v Košiciach, kde má pripravenú hrobku.

Rozlúčka s Vatikánom

V Ríme sa vo štvrtok uskutočnila posledná rozlúčka Jozefa Tomka († 98) s mestom, v ktorom prežil 75 rokov. Pohrebné obrady sa konali v Bazilike svätého Petra.

S obľúbeným a rešpektovaným kardinálom a bývalým prefektom kongregácie pre evanjelizáciu národov sa rozlúčili biskupi, rádové sestry, veriaci, ale aj kňazi. Na rozlúčke sa zúčastnil aj pápež František.

Kardinál Jozef Tomko mal vo Vatikáne množstvo priateľov, medzi nimi aj 88-ročný dekan kardinálskeho kolégia Giovanni Battista Re, ktorý tiež slúžil pohrebné obrady v Bazilike svätého Petra.

Posledná rozlúčka s kardinálom Tomkom Zdroj: rtvs

Informácie o obrade

Kardinál Jozef Tomko mal 98 rokov a naozaj 75 z nich prežil vo Večnom meste. Rozlúčka s ním bola dôstojná a skromná, akoby vystihujúca život posledného slovenského kardinála.  

Zaujímavosťou je, že na rakve zosnulého bolo v bazilike položené otvorené evanjelium. Niečo podobné sme mohli vidieť aj pri pohrebe zosnulého pápeža Jána Pavla II.

Vo Vatikáne je náš redaktor Ján Tribula, ktorý pred omšou vyspovedal arcibiskupa Bernarda Bobera. Ten je taktiež koncelebrantom tejto omše. Jeho vyjadrenie si môžete vypočuť vo videu vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme úmrtie

Dôležité udalosti