Obyvatelia bytovky majú vlastnú studňu, no vytiahnuť z nej vodu je zázrak

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Pitnú vodu nemajú vôbec a keď sa chcú umyť, musia sa pripraviť na poriadny boj s čerpadlom. Obyvatelia bytovky v Preseľanoch nad Ipľom majú vlastnú studňu, no vytiahnuť z nej vodu je zázrak.

Pani Zdenka býva v bytovke, ktorá má už viac ako 40 rokov. Rovnako staré je aj čerpadlo. Je v zúboženom stave a vodu vytiahne len s veľkým úsilím.

„Tento problém máme od začiatku apríla. Prestalo nám zapínať a vypínať čerpadlo. A teraz, keď potrebujeme vodu, tak si to musíme zapnúť ručne,“ povedala Zdenka Žóková.

Opisuje, že čerpadlo musí aj odstaviť, aby nesalo vodu po celý čas. Keď ho na nejaký čas zapnú, znova musí čakať aspoň desať minút, kým začne nasávať.

To, že ju horko-ťažko natiahne, je ešte ten lepší prípad.

Čerpadlo má 40 rokov a miestni tvrdia, že ho nik nečistil a je zanesené špinou. Ide o mestskú časť a voda by mala byť samozrejmosťou.

Správca neodpovedá

V spoločnosti Energobytos v Šahách, ktorá spravuje bytovku, sme sa chceli opýtať, ako vidia problém obyvateľov bytovky oni. Konateľ spoločnosti nám však do telefónu povedal, že sa vyjadrovať nebude a nemáme sa ani pýtať.

V Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti v Leviciach situáciu vysvetlili.

„Požiadali o možnosť pripojenia na verejný vodovod, v rámci lehôt im bolo vyhovené. Prebehla celá legislatíva okolo vodovodnej prípojky, vodovod patrí mestu Šahy. My sme len prevádzkovateľ a zmluvu sme im zaslali 8. augusta. Hneď ako bude zmluva podpísaná, realizujeme vodovodnú prípojku pre bytový dom,“ opísal Miloslav Bališ zo Západoslovenskej vodárenskej spoločnosti.

Ak všetko dobre pôjde, prípojku na verejný vodovod by obyvatelia bytovky mali mať koncom tohto mesiaca.

Viac v reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme životné prostredie

Dôležité udalosti