Ovocinári sa trápia pre vyššie účty. Hrozí, že jablká zhnijú na stromoch

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Sú zdravé a chutné, no napriek tomu ich možno nechajú zhniť na stromoch. Pestovať jablká na Slovensku sa neoplatí. Po poslednej faktúre za elektrinu už ovocinári z Dvorov nad Žitavou neplánujú zapnúť ani chladiarenský box.

Už naše staré mamy nám rozprávali, že ak si dáme jedno jablko každý deň, budeme sa cítiť a vyzerať lepšie. Záleží však aj na tom, či k nám jablko cestovalo dlho alebo krátko.

Vo väčšine nákupných košíkov končia jablká z Poľska. Len za minulý rok dodali na európsky trh takmer päť miliónov ton.

„Slovensko je minimalistický hráč. Na Slovensku sa vyprodukuje nejakých 30 až 35-tisíc ton jabĺk,“ priblížil ovocinár Milan Broškovič.

Odpoveď na otázku, prečo Poliaci pestujú vo veľkom a ako je možné, že napriek dovozu ponúkajú jablká lacnejšie, je jednoduchá. Je za tým dotačná politika.

„Sú tam oslobodení od dane, často od rôznych odvodov, takže cena je celkovo o niečo nižšia oproti nám,“ povedal Ovocinárskej únie SR Marián Varga.

Podľa ovocinárov sa na Slovensku nedokážeme dostať na cenu, ktorá by zaručila, že prežijú.

Ohrozené odrody

Keďže sú Poliaci veľmi silným hráčom na našom trhu, je viac než pravdepodobné, že naši ovocinári niektoré odrody tento rok oberať ani nebudú.

Ak si zoberieme vstupné náklady a mzdy ľudí, ktorí ovocie oberajú, ešte by boli ako-tak plusoví. Posledný účet za elektrinu ich však odradil od toho, aby uskladňovali jablká v chladiarenských boxoch.

„Pred tromi rokmi sme kupovali megawatt elektriny za 35 eur. Momentálne nám prišiel papier, že bude stáť 213 eur a to je obrovský rozdiel,“ vysvetľuje Broškovič.

Okolité krajiny si domácich pestovateľov rozmaznávajú. Tí naši nečakajú nič viac ako podporu od štátu, aby boli konkurencieschopní.

O cenách v obchodných reťazcoch ovocinári nerozhodujú. No ak výkupné ceny nestúpnu, môže sa stať, že domáce jablko bude na pulte raritou.

Viac si pozrite v reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme životné prostredie

Dôležité udalosti