Výpadky hlásia aj lekárne. Tieto bežne dostupné lieky im často chýbajú

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Pandémia a chýbajúce suroviny ovplyvnili aj farmáciu. V lekárňach už často chýbajú aj kedysi bežne dostupné lieky. Lekárnici musia zákazníkom ponúkať náhradné alternatívy.

Výpadky trvajú dni, týždne aj mesiace. „Potrebujem jeden liek na dýchanie. V dvoch lekárňach mi hovorili, že musím zháňať inde, keďže je už dlhodobo nedostupný,“ opísal svoju situáciu pán Ján.

Jeden liek chýba a keď ho doskladnia, začne byť nedostupný ďalší. Dlhodobo majú na striedačku výpadky lieky rôzneho spektra.

Výpadky majú často antibiotiká, no aj bežné lieky ako spreje do nosa, sirupy proti kašľu či tabletky proti bolesti.

Ešte stále chýbajú aj lieky proti horúčke pre deti, napríklad Nurofen, a niektoré lieky proti kašľu alebo čierne uhlie na zažívanie.

Dôvodov je viac. Nedostatok materiálov ovplyvnil aj oblasť farmácie. Zahraničným výrobcom chýbajú suroviny aj obaly. Po ústupe pandémie sa tiež zmenili nákupy zákazníkov, pretože sa už vo väčšej miere objavujú bežné respiračné ochorenia.

„Tretí problém, ktorý máme informáciu od dodávateľov, je, že je problém s plánovaním kapacít ľudí, keďže lieky sa vyrábajú najmä v zahraničí, sú tam rôzne pandemické opatrenia a v tom prípade môžu nastať problémy,“ povedal Luboš Baran, riaditeľ Pilulka.sk.

Ak lekárne vedia o výpadku dopredu, snažia sa aspoň na nejaké obdobie predzásobiť. Pýtali sme sa ministerstva zdravotníctva, či má pri takýchto výpadkoch na držiteľov registrácie lieku nejaké páky.

„Ak liek nie je dostupný v dostatočnom množstve počas 60 po sebe nasledujúcich dní, ministerstvo má právo vyradiť liek z kategorizačného zoznamu. Rezort nemá možnosti ako riešiť výpadky liekov spôsobené neočakávanými udalosťami, ako sú napríklad nejaké výpadky výroby,“ uviedla hovorkyňa rezortu Petra Lániková.

Viac sa dozviete v reportáži vyššie.

Prečítajte si tiež:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti