Čaká nás najromantickejšia noc v roku. Tu je zopár tipov, ako si Perzeidy užiť čo najlepšie

Čaká nás najromantickejšia noc v roku. Tu je zopár tipov, ako si Perzeidy užiť čo najlepšie
Perzeidy nad jazerom Zdroj: shutterstock.com/Filip Majercik

Každého poteší, keď pri pohľade na nočnú oblohu uvidí "padajúcu hviezdu". V lete je dôvodov pozerať sa v noci nad seba viac. Každoročne totiž vrcholí najvýraznejší meteorický roj Perzeidy. Tento rok pripadol na piatkovú noc z 12. na 13. augusta.

Perzeidy ľudia inak nazývajú aj „slzy“ svätého Vavrinca. Ak nočnú oblohu nezakryjú oblaky, obľúbený meteorický roj začne krátko po polnoci. Celkovo by sme mali spozorovať desiatky padajúcich hviezd. Či ich uvidíme je ale otázne.

„Vrchol by mal byť v sobotu nadránom. Tento rok však v podstate nie sú podmienky ideálne. Pre jasný mesiac totiž bude obloha značne presvetlená,“ uviedol Tomáš Slovinský, astrofotograf z Občianskeho združenia Astronómia pre všetkých.

Augustový spln mesiaca totiž bol len uplynulú noc medzi treťou a štvrtou hodinou ráno. Počas vrcholu letnej astronomickej sezóny tak bude ešte stále v takmer úplnej veľkosti. Podľa odborníka však nemáme zúfať.

„Tak či onak sa oplatí pozrieť na nočnú oblohu, pretože hoci neuvidíme skrz mesiaca tie slabšie meteory, uvidíme niekoľko desiatok tých jasnejších,“ priblížil.

Prečítajte si tiež:

Tipy na pozorovanie

V prvom rade musí byť noc, takže sa vyberte von večer po zotmení, po 22. hodine. Aby ste si mohli užiť toto fascinujúce divadlo, mali by ste vyhľadať tmavé miesta. Vyberte sa preto mimo rušné mesto, kde vám vo výhľade prekáža svetelný smog.

„Minulý rok boli podmienky na pozorovanie ideálne, vtedy sa oplatilo ísť do najtmavších miest na Slovensku. Keďže tento rok bude obloha presvetlená, tak nemusíme hľadať až tak tmavé miesta. Veľký rozdiel medzi tým, či pôjdete pár kilometrov od Bratislavy alebo budete v Poloninách, nebude,“ upozornil Slovinský.

Napriek tomu sú na pozorovanie padajúcich meteorov podľa odborníka vhodné podmienky v prírode, na odľahlých miestach. Ideálne je, ak vydržíte až do skorých ranných hodín. Práve vtedy môžete zahliadnuť niekoľko "padajúcich hviezd" za hodinu.

„Odporúčam zájsť aspoň niekoľko kilometrov za mesto na nejakú lúku. Má to viacero výhod, budete mať dobrý rozhľad a ticho, takže vás nikto nebude rušiť pri kochaní,“ myslí si Slovinský.

V prípade, že v piatok večer nemôžete, nezúfajte. Nejaké úkazy sa objavia aj neskôr. „Perzeidy sa dajú pozorovať na celom území Slovenska už od začiatku augusta, akurát nie v takom množstve. Takže ak vám nevyjde počasie alebo čas, nesmúťte, skúste sa vybrať na nejakú lúku aj zo soboty na nedeľu,“ dodáva astrofotograf.  

Okrem toho odporúča vziať si na pozorovanie aj ďalekohľad. Tento rok síce neuvidíte mliečnu cestu, ale môžete sa pokochať samotným mesiacom a jeho krátermi. Taktiež na oblohe momentálne môžete pozorovať jasné planéty Jupiter, Saturn, Mars a ešte Venušu a to dokonca aj voľným okom, čo spríjemní celkový zážitok.

Téme sme sa venovali aj v Teleráne:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti