Nádej pre rodičov Laury, ktorá bojuje s nádorom. Drahý zákrok v Nemecku im možno preplatia

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Príbeh osemmesačnej Laury z Prešova, ktorá bojuje so zhubným nádorom, mnohých šokoval. Časť liečby v Nemecku si museli rodičia pre vážne choré dieťa zaplatiť sami. Zistili sme, že zdravotné poisťovne môžu liečbu v cudzine uhradiť aj nad rámec verejného poistenia.

Laure naši chirurgovia po troch neúspešných zákrokoch odporučili absolvovať biopsiu zhubného nádoru v Nemecku. Zdravotná poisťovňa to schválila. No na veľké prekvapenie rodičov si od nich nemocnica v Tubingene vypýtala vopred ako zálohu 13-tisíc eur.

Matej Štepianský z Dôvery vysvetlil, že daná nemecká klinika začala požadovať zálohové platby. To je podľa poisťovne v rozpore s legislatívou EÚ.

Klinika nám potvrdila, že takýto zákrok ich špecialistami nie je hradený z verejného poistenia.

Prečítajte si tiež:

Zistili sme však, že aj v takýchto prípadoch naše zdravotné poisťovne môžu celú liečbu pacientom v cudzine zaplatiť. A to aj nad rámec európskej legislatívy.

„Či už ide o doplatky alebo honoráre. Jednoducho náklady, ktoré súvisia s liečbou,“ dodáva hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne Eva Peterová.

Či a v akej výške doplatok preplatia, poisťovne väčšinou zisťujú až po uhradení zálohy.

„My sa dožadujeme v danom štáte, aká suma je refundovateľná. Teda, čo je v danom štáte hradené z verejného zdravotného poistenia,“ vysvetľuje Matej Štepianský.

Všeobecnej zdravotnej poisťovni stačí, ak budú všetky položky uvedené na faktúre.

„VšZP právo na úhradu týchto nákladov aj využíva v prospech svojich poistencov po individuálnom posúdení žiadostí,“ uvádza hovorkyňa Eva Peterová.

Rodičom malej Laury, ktorí si peniaze na liečbu museli požičať, už klinika stanovila termín zákroku. Veria, že sa všetko dobre skončí. Zdravotná poisťovňa Union, kde je pacientka poistená, sa k tomu, či dokáže v tomto prípade uhradiť celú liečbu, do uzávierky nevyjadrila.

Viac v reportáži priloženej vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti