Voľby, aké sme ešte nemali. Župné a komunálne dostanú vlastné farby

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Také farebné voľby, aké budú teraz na jeseň, sme na Slovensku ešte nemali. Spojené župné a komunálne voľby budú mať každé svoju farbu, aby boli prehľadnejšie pre voličov aj pre okrskové komisie. Župná časť farieb bude jednoducho modrá, komunálna biela.

Hoci budeme voliť až 29. októbra, volebné materiály sa chystajú v predstihu. Vďaka tomu už vieme, ako to bude vyzerať.

Podľa ministerstva vnútra to takto oddelene nastavili preto, aby minimalizovali riziká manipulácie s hlasovacími lístkami.

Do miest a obcí zatiaľ rozvážajú obálky, pokračovať budú s volebnými urnami. Hlasovacie lístky budú posledné, pretože uzávierka na podanie kandidátok bude až na konci augusta.

Hodnotí aj odborník

Vzor farebného riešenia sme ukázali aj odborníkovi na korekciu farbocitu. Ten nám priblížil, ako to bude vnímať niekto, kto má poruchu vnímania farieb.

Podľa slov Štefana Gögha to bude dostatočné. Človek skrátka uvidí, čo je tam napísané. Týmto pádom to je vyriešené. „Tí, čo majú farbocitnú poruchu, môžu modrú vnímať v inom odtieni a tú bielu vidia dobre,“ dodal odborník. 

Novinkou je aj to, že v každej volebnej miestnosti bude jeden člen okrskovej komisie voličov usmerňovať, aby nikto nič nepoplietol. Prvé sa budú spočítavať výsledky volieb do VÚC až potom tých komunálnych.

Pozrite si viac v reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Voľby 2022

Dôležité udalosti