VIDEO: Tlak sa stupňuje. Heger pred zásadným koaličným stretnutím zverejnil vyhlásenie

Schyľuje sa k veľkému koaličnému stretnutiu. V bratislavskom hoteli Bôrik sa dnes stretnú zástupcovia štvorlístka. Svoju účasť potvrdila aj SaS. Za rokovací stôl pozvalo predstaviteľov strán hnutie OĽaNO. Premiér Eduard Heger pred zásadným stretnutím zverejnil vyhlásenie. Tvrdí, že koalícia má povinnosť voči voličom.

„Som presvedčený, že ak na dnešné stretnutie prídeme s ochotou spolupracovať v záujme Slovenska, budeme na dobrej ceste vyriešiť si naše vnútorné problémy. Môžeme tak urobiť prostredníctvom jasnejších a transparentnejších pravidiel fungovania,“ uviedol Heger na sociálnej sieti.

Od partnerov očakáva, že na toto stretnutie prídu so silným presvedčením, že Slovensko dnes potrebuje stabilnú vládu, ktorá sa opiera o fungujúcu parlamentnú väčšinu.

Účasť SaS na rokovaní potvrdil hovorca strany. „Následne zaujmeme stanovisko,“ uviedol Ondrej Šprlák. Na stretnutie príde vyjednávací tím v zložení predsedu SaS a vicepremiéra Richarda Sulíka, ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej a podpredsedu strany a ministra školstva Branislava Gröhlinga. „Po včerajšom vyhlásení idem na toto rokovanie kvôli premiérovi Eduardovi Hegerovi, ale idem tam s tým, aby som mu opätovne osobne povedal, že moja demisia je pripravená na podpis,“ povedal minister školstva na tlačovej konferencii.

Pozrite si aktuálne vyjadrenie Richarda Sulíka ku koaličnej kríze:

Prídu Sme rodina aj Za ľudí  

Hnutie Sme rodina aj Za ľudí potvrdili, že na stretnutie koaličných predstaviteľov v súvislosti s riešením vládnej krízy prídu. Sme rodina bude zastupovať jeho predseda a šéf Národnej rady (NR) SR Boris Kollár s predsedom poslaneckého klubu Petrom Pčolinským. Hnutie nateraz nepriblížilo svoje očakávania. „Stanovisko zaujmeme po stretnutí,“ uviedol pre TASR Pčolinský.

Predstavitelia Sme rodina počas trvania vládnej krízy viackrát uviedli, že ide o spor medzi OĽANO a SaS. Od partnerov očakávali jeho vyriešenie, nemali voči nim personálne požiadavky.

Predsedníčka Za ľudí Veronika Remišová v stanovisku pre TASR doplnila, že na rokovaniach budú presadzovať zotrvanie štvorkoalície. „Potrebujeme funkčnú koalíciu a v rámci rokovaní urobíme maximum pre normalizáciu vzťahov,“ uviedla s tým, že strana Za ľudí nie je súčasťou sporov.

„Je nezodpovedné a nepoctivé voči občanom Slovenska rozbíjať vládnu koalíciu v čase, keď Slovensko čakajú najťažšie časy za posledné desaťročia - celosvetová inflácia, celoeurópska energetická kríza a vojna za našimi hranicami,“ upozornila. Podľa Remišovej treba investovať energiu do riešenia problémov ľudí na Slovensku, nie do osobných sporov medzi koaličnými partnermi.

Súvisiaci obsah

Prezidentka: Považujem za dôležité, aby sa vnútropolitická kríza riešila čo najskôr a s čo najjasnejším výsledkom

Prezidentka SR Zuzana Čaputová považuje za dôležité, aby sa vnútropolitická koaličná kríza riešila čo najskôr a s čo najjasnejším výsledkom. K svojmu ďalšiemu postoju a krokom sa hlava štátu vyjadrí po stretnutí koaličných predstaviteľov, ktorí sa majú v piatok zaoberať riešením situácie.

„Je dôležité, že aktéri koaličnej krízy, teda koaličné strany, budú mať stretnutie. Uvidíme ako stretnutie dopadne, aké budú jeho závery. To, čo považujem za dôležité, je, aby sa vnútropolitická kríza riešila čo najskôr a s čo najjasnejším výsledkom,“ uviedla hlava štátu.

Matovič neodíde

​Predsedníctvo hnutia OĽANO, ako aj jeho poslanecký klub vo štvrtok (11. 8.) informovali, že líder OĽANO Igor Matovič zostane ministrom financií aj po uplynutí ultimáta od strany SaS. „Toto rozhodnutie je nemenné. Igor Matovič vyhral voľby. Dostal mandát na zostavenie koalície pre toto volebné obdobie. Je predsedom strany s najvyšším počtom poslancov v parlamente,“ odôvodnilo svoje rozhodnutie predsedníctvo a poslanci OĽANO.

​Hnutie upozornilo, že Slovensko čelí bezprecedentným výzvam, ako je pandémia, vojna na Ukrajine, utečenecká kríza, extrémna inflácia či rast cien energií. „Je to čas, keď je potrebné držať spolu, poskytnúť občanom potrebnú oporu a istotu, že ich vláda týmto náročným obdobím bezpečne prevedie,“ dodalo.

SaS vypovedala koaličnú zmluvu a žiada vypracovanie novej. Jej požiadavkou je aj odchod Matoviča z vlády. Ak sa jej požiadavky nenaplnia do konca augusta, ministri za SaS chcú podať demisiu.

Súvisiaci obsah

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti