Veriaci sa lúčili so zosnulým kardinálom Jozefom Tomkom. Dojímavé slová prezidentky

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Verejnosť sa lúčila so zosnulým kardinálom Jozefom Tomkom. Jeho pozostatky, ktoré včera priviezli z Ríma, vystavili v Katedrále Svätého Martina.

Rozlúčka bola sprístupnená verejnosti v piatok od 9.00 h do 12.00 h. Veriaci však prichádzali na miesto už od skorého rána. Pred katedrálou sa dokonca vytvoril rad, ktorý siahal až pred kostol. 

Na mieste boli prítomné mladé rodiny s deťmi, invalidi, ale aj veľa dôchodcov. Pozostatky Jozefa Tomka vystavili pred hlavným oltárom, kde je umiestnená aj kondolenčná kniha.

Prečítajte si tiež:

Omša a slová prezidentky

Po 12.00 h sa uskutočnila svätá omša za zosnulého Tomka. Celebroval ju predseda Konferencie biskupov Slovenska, bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský.

Úctu nebohému prišli vzdať aj najvyšší ústavní činitelia. ​Na rozlúčke sa v piatok predpoludním zúčastnila aj prezidentka SR Zuzana Čaputová. Kardinál Jozef Tomko bol podľa nej veľká duchovná osobnosť a jedna z najvýznamnejších osobností Slovenska. „Bol to človek, ktorý požíval dôveru štyroch pápežov a Slovensku bude chýbať,“ vyhlásila.

Prezidentka podotkla, že Tomko urobil veľa pre univerzálnu cirkev a vždy sa zaujímal o súčasnosť aj budúcnosť Slovenska. Vyzdvihla tiež jeho vždy prítomnú ľudskosť a empatiu. „Vyjadrujem úprimnú sústrasť, jednak jeho blízkym, ale aj celému Slovensku, lebo je to naozaj pre nás všetkých veľká strata,“ povedala hlava štátu.

Jeho pamiatku si na mieste uctili aj predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) a premiér Eduard Heger (OĽANO). 

Prezidentka Zuzana Čaputová
Zdroj: TASR - Pavel Neubauer

Nadchádzajúce rozlúčky a pohreb

Rozlúčiť sa so zosnulým kardinálom budete môcť v hlavnom meste aj v sobotu (13. 8.), a to v čase od 9.00 do 12.00 h. Svätá omša bude rovnako o 12.00 h, hlavným celebrantom bude opäť Zvolenský. Koncelebrovať by mali napríklad žilinský biskup Tomáš Galis a Vladimír Fekete, biskup Apoštolskej prefektúry Azerbajdžan.

Neskôr večer jeho pozostatky prevezú do Košíc, kde sa s Tomkom budú môcť rozlúčiť veriaci v nedeľu a pondelok (14. - 15. 8.) aj v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach.

Omša s pohrebnými obradmi sa uskutoční v utorok 16. augusta so začiatkom o 11.00 h. Hlavným celebrantom bude emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Tomko bude pochovaný v Katedrále svätej Alžbety v Košiciach, kde má pripravenú hrobku.

Tomko bol najstarším členom kolégia kardinálov. Zomrel vo veku 98 rokov v pondelok (8. 8.) vo svojom byte v Ríme, kde sa oňho starali Milosrdné sestry svätého Vincenta de Paul (satmárky). Tomko je najstarším členom kardinálskeho zboru a jediným slovenským kardinálom.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme úmrtie

Dôležité udalosti