Zásadné vyhlásenie ministra Gröhlinga: Takto bude vyzerať nový školský rok

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

V blížiacom sa novom školskom roku 2022/2023 budú školy fungovať ako v čase pred pandémiou ochorenia COVID-19, a to bez zásadných obmedzení. Deti nebudú musieť nosiť rúška ani respirátory. Končí sa aj povinné testovanie. „Na COVID-19 sa budeme pozerať ako na bežné ochorenie,“ uviedol minister školstva vedy, výskumu a športu Branislav Gröhling.

Pravidlá pre školy aj rodičov

Riaditeľ školy bude mať v prípade zlej pandemickej situácie možnosť zatvoriť triedu na päť dní alebo vyhlásiť chrípkové prázdniny. Rodičia budú môcť aj na začiatku nového školského roka dať ospravedlnenku dieťaťu päť dní po sebe. V zákone je, že môže dať ospravedlnenku na tri dni. Minister poznamenal, že sa to môže ešte zmeniť. Pri povinnom predprimárnom vzdelávaní to bude na sedem vyučovacích dní.

Po nástupe do školy aj po prerušení dochádzky v trvaní viac ako päť vyučovacích dní predloží rodič potvrdenie o bezpríznakovosti. Odborníčka rezortu školstva pre zdravotníctvo Elena Prokopová poznamenala, že je to prevencia, aby rodičia pamätali na to, že je potrebné dieťa skontrolovať, či neprejavuje príznaky ochorenia.

Prečítajte si tiež:

OČR bude vyplácané rodičom na deti do 11 rokov. „V prípade, ak riaditeľ školy alebo RÚVZ rozhodne o prerušení vyučovania v triede či škole alebo ak žiak vyžaduje celodenné ošetrovanie na základe potvrdenia od pediatra,“ poznamenal šéf rezortu školstva. Podmienky vyplácania OČR nastavuje Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny SR.

Školy už nebudú musieť vypĺňať covidový formulár. „Som rád, že školský rok 2022/2023 začneme slobodne, bez zásadných covidových obmedzení, aby sme mohli na školách fungovať v pokoji a normálne, tak ako sme to poznali pred pandémiou,“ ozrejmil minister školstva. Opatrenia na školách tak podľa neho budú od septembra kopírovať aktuálne uvoľnené pravidlá.

Izolácia len pre pozitívnu osobu

Izolovať sa bude len pozitívna osoba, do karantény nepôjde trieda ani blízke kontakty. Školy v prípade potreby budú aj naďalej využívať jednu miestnosť na izoláciu pre pozitívne osoby, priblížil minister školstva. V prípade, že nastane zlá situácia, môže riaditeľ školy so súhlasom zriaďovateľa zatvoriť triedu na päť dní. V prípade nutnosti môžu regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) vyhlásiť chrípkové prázdniny. Ak bude na škole viac ako desať percent žiakov pozitívnych a RÚVZ označí školu za ohnisko, riaditeľ túto skutočnosť oznámi na emailovú adresu covid19@minedu.sk.
Ranný filter ostáva povinný len pre materské školy. Na základných a stredných školách táto povinnosť nebude.

Minister zároveň oznámil, že deti budú môcť navštevovať školy v prírode, lyžiarske výcviky, výlety či exkurzie. „Som rád, že sa môžeme vrátiť k bežnému fungovaniu,“ uviedol Branislav Gröhling.

Povinné testovanie končí

Na školách sa už nebude povinne testovať. Bude však možnosť využiť dobrovoľné samotestovanie, a to v školách s výskytom desiatich percent pozitívnych žiakov z celkového počtu žiakov školy, ak to povolí RÚVZ, a do vyčerpania zásob testov. „Školy zisťovali záujem o samotesty už v máji. Záujem prejavilo viac ako 61 percent rodičov. Tieto testy boli distribuované školám cez regionálne úrady školskej samosprávy, pričom na skladoch mali 3,8 milióna testov,“ informoval minister s tým, že vydané boli viac ako dva milióny samotestov.

Ministerstvo neplánuje objednávať ďalšie samotesty, aktuálne zostáva voľných 1,6 milióna kusov. Prokopová nevie povedať, dokedy zásoby samotestov vydržia, závisieť to bude podľa nej aj od aktuálnej epidemiologickej situácie.​

Prečítajte si tiež:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti