Situácia sa zhoršuje. Počet prípadov opičích kiahní na Slovensku sa opäť zvýšil

Situácia sa zhoršuje. Počet prípadov opičích kiahní na Slovensku sa opäť zvýšil
Zdroj: shutterstock.com

Na Slovensku tento týždeň objavili ďalšie dva prípady opičích kiahní. Celkový počet potvrdených prípadov sa tak zvýšil na desať. Informoval Úrad verejného zdravotníctva SR (ÚVZ). 

„Obe osoby sú vo vekovej skupine 20 až 59 rokov. Zatiaľ sa medzi nimi nepreukázala vzájomná epidemiologická súvislosť, tá sa rovnako nepreukázala ani s predchádzajúcimi už potvrdenými prípadmi,“ uviedli hygienici.

Viac o prípadoch

ÚVZ zverejnilo aj bližšie podrobnosti o nových prípadoch. Prvá osoba mala v cestovateľskej anamnéze pobyt v zahraničí, k nákaze došlo vysoko pravdepodobne mimo územia Slovenska. Osoba je v domácej izolácii, hospitalizácia nebola potrebná. Protiepidemické opatrenia boli zabezpečené.

Druhá osoba má podľa ich zistení negatívnu cestovateľskú anamnézu. K nákaze preto mohlo dôjsť na území Slovenska. Osoba je hospitalizovaná, protiepidemické opatrenia boli zabezpečené.

„Napriek pribúdajúcemu počtu potvrdených prípadov nepredpokladáme rozsiahle epidémie, no počítame s tým, že výskyt opičích kiahní bude na našom území narastať,“ uviedol hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Prečítajte si tiež:

Bližšie o opičích kiahňach

Úrad zdôrazňuje, že vírus opičích kiahní sa prenáša fyzickým kontaktom, no nie len sexuálnym stykom. Prenos je možný aj kontaminovanými predmetmi.

Medzi klinické príznaky ochorenia patria horúčka, únava, bolesti svalov, zimnica, opuch lymfatických uzlín. Do troch dní od nástupu týchto príznakov sa obvykle objavuje už aj vyrážka typická pre opičie kiahne. Výsyp nemusí byť rozsiahly, často sa objavujú prípady len s niekoľkými léziami, alebo len jednou, ktoré sa ďalej nerozširujú.

Vyrážky sa môžu objaviť na tvári, v ústach, v konečníku, v genitálnej oblasti, na dlaniach, chodidlách. Taktiež sa zaznamenali prípady, keď sa nešpecifické príznaky (horúčka, zimnica,) objavili až po výsype.

Prvý prípad opičích kiahní sme zachytili v júli. Pozrite si reportáž:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti