Vládna kríza: Sulík s Matovičom svoje postoje nezmenili, ustúpiť nehodlá ani jeden z nich

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

V bratislavskom hoteli Bôrik sa v piatok (12.8.) stretli zástupcovia pôvodnej štvorkoalície. Rokovanie zvolal premiér Eduard Heger (OĽaNO) s tým, aby partneri diskutovali o súčasnej kríze a ultimáte SaS. Avizuje, že z vlády odíde, ak ju neopustí minister financií a líder OĽaNO Igor Matovič.

Predseda vlády označil diskusie po ich skončení za pokojné. Zároveň priznal, že bez SaS bude jeho vláda nefunkčná. „V parlamente nebudeme mať väčšinu. Preto je dôležité, aby sme našli jednotu a spoluprácu uvedomujúc si ťažké časy, aby sme vedeli zabezpečiť patričnú podporu občanom Slovenska v ťažkých časoch, ktoré prichádzajú,“ uviedol.

V súčasnosti podľa slov Hegera nie je čas na destabilizáciu, ale naopak na jednotu a spoluprácu. Na budúci týždeň sa stretnutie zopakuje.

Predsedníctvo OĽaNO ešte vo štvrtok (11.8.) potvrdilo svoj postoj. Igor Matovič má zostať ministrom financií aj po uplynutí ultimáta od liberálov, ktorého termín je 31. august.

Matovič opätovne odmietol argumenty SaS, pre ktoré by mal z postu odstúpiť. Nesúhlasí s ich stanoviskom týkajúcim sa prorodinného balíka a ani s vyjadreniami o rozvrate verejných financií.

Na otázku, či si vie predstaviť za nejakých okolností svoj odchod z funkcie, odpovedal tým, že ustúpil už pred rokom pri požiadavke na odchod z postu premiéra a pripomenul vtedajší prísľub Richarda Sulíka o jeho odchode z postu ministra hospodárstva. Tento krok od neho však nepožaduje.

Prečítajte si tiež:

Sulík: K posunu nedošlo

Šéf SaS Richard Sulík opustil stretnutie skôr ako predstavitelia OĽaNO. Novinárom povedal, že k žiadnemu posunu nedošlo.

„Nič z toho, čo bolo povedané, nevyzeralo ako kompromis alebo ako niečo, vďaka čomu by sme sa pohli ďalej,“ informoval Sulík.

Po boku s Máriou Kolíkovou a Branislavom Gröhlingom vo vládnom hoteli zopakoval, že SaS trvá na svojom ultimáte a nemieni nič zmeniť.

„Ide o to, akým chaotickým, zničujúcim spôsobom funguje naša vláda,“ podotkol Sulík s tým, že ich postoj nemá nič spoločné s osobnými spormi. Matovič je podľa neho osobne zodpovedný za množstvo nesprávnych krokov vlády. SaS sa na tom podľa slov Sulíka nechce podieľať.

​Z rokovania už odišiel aj predseda Sme rodina Boris Kollár, ktorý rokovania komentovať nechcel.

Predseda poslaneckého klubu Sme rodina Peter Pčolinský novinárom povedal, že každá strana si na stretnutí povedala svoj postoj k situácii. Rokovania môžu podľa jeho slov smerovať „kamkoľvek“.

Zástupcovia Za ľudí zopakovali svoje stanovisko a tvrdia, že štvorkoalícia by mala pokračovať a dovládnuť do konca. No podľa Dušana Veliča a Viery Leščákovej nie je vylúčené, že na Slovensku budeme mať predčasné voľby.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vládna kríza

Dôležité udalosti