Tisíce nespokojných ľudí. Železničný grafikon čaká významná zmena, rýchlik nezastaví ani v Piešťanoch

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Rušenie niektorých rýchlikových zastávok stále vyvoláva vášne. Občania Piešťan a Leopoldova spísali petíciu, ktorú odovzdali na ministerstve financií. Chcú, aby u nich rýchliky zastavovali aj naďalej.

Piešťany sú najslávnejšie kúpeľné mesto na Slovensku. Ich 200-ročná tradícia liečby láka turistov zo sveta aj celého Slovenska. Expresné vlaky tu už zastavovať nebudú.

Vlakový grafikon kompletne prekopal Útvar hodnoty za peniaze. Ako sa vraví, keď sa rúbe drevo, lietajú triesky. Po novom bude v niektorých obciach zastavovať menej spojov.

To sa nepáči obyvateľom Piešťan, Leopoldova aj časti Záhoria. Podľa starostu Borského Mikuláša hrozia existenčné problémy.

Minister dopravy Andrej Doležal povedal, že zbierajú a akceptujú niektoré pripomienky. Grafikon je teda stále živá vec, jeho podoba nie je definitívna.

Napriek sľubom sa niektorí rozhodli zobrať situáciu do vlastných rúk a spísali petíciu. Odovzdali ju na podateľni ministerstva financií, kde sídli Útvar hodnoty za peniaze. Vyzbierali viac ako sedemtisíc podpisov.

Šéf UHP si stojí za tým, že grafikon modernizáciu potreboval. „Tam, kde sa spojenie po novom obmedzí, alebo zruší, štát musí zabezpečiť primeranú alternatívu verejnej dopravy. Niekde sa viac oplatí zaplatiť malý autobus,“ uviedol Štefan Kišš, riaditeľ Útvaru hodnoty za peniaze.

Predošlý grafikon bol podľa neho nepravidelný, vlaky chodili občasne a často aj meškali. Ich obeh chcú preto modernizovať.

Grafikon je ešte stále možné pripomienkovať. Platiť začne v druhej polovici decembra.

Viac sa dozviete z reportáže vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Doprava

Dôležité udalosti