Na palube sú hodiny, sledujú rybárov i pytliakov. Strávili sme službu s poriečnou políciou

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Na tachometri rýchlosť 60 kilometrov za hodinu a vietor vo vlasoch. Policajti z poriečneho oddelenia striehnu na pytliakov a dohliadajú aj na bezpečnosť všetkých na vode.

Zobrali nás so sebou na pár hodín do služby. Zistili sme, že niektorí z nich majú taký perfektný čuch, že dokážu vypátrať otrávené návnady.

Do bratislavského prístavu sme prišli o ôsmej ráno. Odviazali sme laná a vyplávali. Riečna polícia zvolila najväčší čln, aký majú. Používajú ho najmä na veľké toky. Dokáže ísť rýchlosťou približne 60 kilometrov za hodinu.

„Je jeden z tých dní, keď sa ide na rieku Dunaj a bude sa vykonávať hliadková činnosť a v rámci toho kontrola osôb alebo plavidiel,“ uviedol Martin Hupka, vedúci Oddelenia poriečnej polície.

Po pár minútach sme zahliadli rybárov, doklady mali v poriadku, no úlovok žiadny. Na palube bol s nami aj strážca prírody. Takéto kombinácie sú časté.

Na vode trávia aj niekoľko hodín. Závisí to od toho, či vykonávajú pátranie po nezvestných osobách alebo pomáhajú pri ochrane životného prostredia a odhaľovaní environmentálnej trestnej činnosti.

Okrem toho bola na člne často prítomná aj sučka. Kolegom pomáha pre jej vycibrený čuch na otrávené návnady a chemické látky, ktorými zločinci likvidujú dravé vtáky. Jej meno nápadne pripomína meno známej speváčky, len v opačnom poradí. Volá sa Ora Rita.

Viac sa o práci poriečnej polície dozviete z reportáže vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti