Bizarné výzvy na internete ohrozujú životy detí. Plnia ich aj pre peniaze

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Aj na Slovensku sa na internete šíria nebezpečné výzvy pre deti. Na jar to bola paracetamolová výzva, kedy sa mladí nakrúcali, ako jedia tabletky.

Teraz sú novým trendom bizarné úlohy, ktoré deti robia za peniaze.

Dvanásťročný Archie Battersbee zomrel po tom, ako ho v londýnskej nemocnici odpojili od prístrojov. Do kómy sa dostal na začiatku apríla, jeho matka ho našla s opaskom obviazaným okolo krku. Chlapec plnil výzvu nazvanú Blackout Challenge, ktorej cieľom bolo dostať sa do bezvedomia.

Rôzne výzvy si deti nakrúcajú aj u nás. Na jar viacerí skončili aj v nemocnici a kontroverzná zábava pokračuje.

Výzvy sa šíria najmä na sociálnej sieti TikTok alebo na novovzniknutej platforme YouDare. Internetová komunita sa používateľovi zbiera na výzvu, ten dostane peniaze, ak sa pri nej natočí. Mladí takto jedli psie exkrementy či surové mäso. Striekali si spreje do úst, rozbíjali hlavou melón alebo si vyholili hlavu.

„Tam je to vyslovene nebezpečné a hlúpe. Je to žiadosť o pozornosť a z toho som smutný a vystrašený. Môže to dopadnúť katastrofálne. Latka toho, čo tam tí ľudia sú schopní spraviť, sa podľa mňa každým dňom stupňuje a je to nebezpečné,“ hovorí youtuber a influencer Peter „Exploited“ Altof.

Podľa psychológa je za tým aj túžba niekam patriť. Riešením však nie je zobrať dieťaťu mobil či zakázať sociálne siete.

Viac si pozrite v reportáži vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Internet

Dôležité udalosti