Veriaci sa naposledy lúčia s Jozefom Tomkom v Bratislave. Večer prevezú jeho pozostatky do Košíc

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

O rozlúčku so zosnulým kardinálom Jozefom Tomkom bol v Bratislave veľký záujem. Dóm sv. Martina sa naplnil natoľko, že museli predlžovať čas vyhradený na rozlúčku.

Následne pokračovala svätá omša, ktorú celebroval predseda Konferencie biskupov Slovenska, bratislavský arcibiskup Stanislav Zvolenský. Koncelebrovať by mali napríklad žilinský biskup Tomáš Galis a Vladimír Fekete, biskup Apoštolskej prefektúry Azerbajdžan.

Pozostatky kardinála po omši vyniesli z katedrály a naložili ich do auta pohrebnej služby. Trasa do Košíc bola symbolicky naplánovaná po obľúbených miestach Jozefa Tomka. 

Prečítajte si tiež:

Rozlúčka v Košiciach a pohreb

V sobotu večer dovezú pozostatky do Košíc, kde sa s Tomkom budú môcť rozlúčiť veriaci v nedeľu a pondelok (14. - 15. 8.) aj v Katedrále sv. Alžbety v Košiciach.

Omša s pohrebnými obradmi sa uskutoční v utorok 16. augusta so začiatkom o 11.00 h. Hlavným celebrantom bude emeritný pražský arcibiskup kardinál Dominik Duka. Tomko bude pochovaný v Katedrále svätej Alžbety v Košiciach, kde má pripravenú hrobku.

Tomko bol najstarším členom kolégia kardinálov. Zomrel vo veku 98 rokov v pondelok (8. 8.) vo svojom byte v Ríme, kde sa oňho starali Milosrdné sestry svätého Vincenta de Paul (satmárky). Tomko je najstarším členom kardinálskeho zboru a jediným slovenským kardinálom.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme úmrtie

Dôležité udalosti