Domáce

Europoslanci Šťastný a Záborská vidia za nenominovaním Šatana aj diskrimináciu

Anna Záborská.jpg
Anna Záborská, europoslankyňa Zdroj: SITA

Záborská za neúčasťou dlhoročného kapitána národného tímu SR vidí diskrimináciu pre vek.

Slovenskí europoslanci Anna Záborská (KDH) a Peter Šťastný (SDKÚ-DS) sú presvedčení, že na zimných olympijských hrách v Soči 2014 by nemal chýbať hokejista Miroslav Šatan.

Zároveň apelujú v súvislosti s jeho nenominovaním na vedenie slovenskej hokejovej reprezentácie, aby nepripustilo diskrimináciu športovcov a rôzne manipulácie pri ich výbere na medzinárodné podujatia.

Zdroj: SITA

Anna Záborská za neúčasťou dlhoročného kapitána národného tímu SR vidí diskrimináciu pre vek. Podľa Šťastného je Šatan napriek slabšej sezóne jedným z pilierov slovenského hokeja.

Tréner Vladimír Vůjtek odôvodnil vynechanie topoľčianskeho rodáka tým, že jeho výkonnosť nie je vyššia ako u ostatných nominovaných. "Z vyjadrenia trénera je zrejmé, že prednosť dostali mladší, nie však nevyhnutne lepší hráči. Ak by takto postupoval ktorýkoľvek zamestnávateľ, porušil by č. 21 Charty základných práv EÚ, ktorý zakazuje diskrimináciu na základe veku," uviedla Anna Záborská.

Pôžička Cetelem: výsledok posúdenia do 10 minút. Klikajte tu.

"Miro Šatan je veľký hráč s bohatými skúsenosťami, ktoré sú rozhodujúce práve v kľúčových momentoch hry. To, že nie je v zostave, je fackou nielen pre Mira, ale urážkou celej tradície a hodnôt slovenského hokeja. Aj napriek slabšiemu začiatku sezóny tréner Vůjtek potvrdil, že jeho výkon je na rovnakej úrovni ako výkon iných nominovaných hráčov. Miro Šatan na olympiádu patrí, nie ako symbol, ale ako jeden z najlepších hráčov, ktorých Slovensko má," zdôraznil europoslanec Peter Šťastný.

SZĽH reaguje

Slovenský zväz ľadového hokeja zaregistroval vyjadrenie a považuje to za ich právo na osobný názor a rešpektuje ho. Akákoľvek forma diskriminácie, na ktorú poukazujú europoslanci, je v rozpore so základnými princípmi olympizmu a SZĽH sa od nej dištancuje.

"V žiadnom prípade by sme nikdy nediskriminovali hráčov a nenominovanie Miroslava Šatana sa zrodilo len na základe jeho športovej výkonnosti. Pán Peter Šťastný má ku mne stále otvorené dvere ako veľký hokejový odborník a čo sa týka nominácie na olympijské hry, môžeme sa o nej kedykoľvek otvorene porozprávať," povedal generálny sekretár SZĽH Otto Sýkora.

BRATISLAVA/SITA

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.