Kam pôjdu, ak sa bude ich dieťa dusiť? Rušiť sa budú aj niektoré detské pohotovosti

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Detských ambulantných pohotovostí bude pre nedostatok lekárov menej. Štát ale zatiaľ nepovedal, ktoré sa budú presúvať pod nemocnice a v akých mestách zmeny nastanú. Ministerstvo zdravotníctva zatiaľ len pracuje na analýzach. Lekári z nemocníc hovoria, že ďalšie zaťaženie už nezvládnu.

V Michalovciach si zrušenie detskej pohotovosti nevedia predstaviť. „My ju využívame minimálne raz mesačne, stále je plná, keď chodíme. Chodili sme aj preto, že malá v noci sa dusila, tak najprv sme išli na pohotovosť, pretože na urgentný príjem musíme mať sprievodný lístok z pohotovosti, že nás odporúčajú, bez toho nás nevyšetria,“ posťažoval sa jedna z mamičiek. 

Ministerstvo detské ambulantné pohotovosti zredukuje

Na Slovensku ich je 56, čo je viac, ako dokážu pediatri personálne vykryť. Ich vekový priemer je pritom 61 rokov. Problém s detskými lekármi je v každom okrese.

„Logiku má presunutie týchto pohotovostí do nemocníc, kde sú aj detské oddelenia, kde sú aj laboratória, kde sú aj röntgeny, aby bola tá starostlivosť o dieťa komplexná,“ uviedla hlavná odborníčka MZ SR pre pediatriu Elena Prokopová.

No aj detskí lekári v nemocniciach sú vyťažení. Poukazujú na to, že takto sa tlak na nemocnice ešte viac zvýši.

Viac sa dozviete v reportáži vyššie.

Prečítajte si tiež:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravotníctvo

Dôležité udalosti