Slovenské stíhačky MiG-29 na Ukrajine? Rezort obrany to odmieta

Dve modernizované bojové lietadlá MiG-29, z výzbroje slovenskej armády.
Dve modernizované bojové lietadlá MiG-29, z výzbroje slovenskej armády. Zdroj: TASR/Jozef Ďurník

Slovenské stíhačky MiG-29 majú byť údajne na Ukrajine. Túto informáciu zverejnil ukrajinský novinár Illia Ponomarenko na Twitteri aj s fotografiou, no nie je pravdivá. „Viac ako 12 prúdových stíhačiek Mikoyan MIG-29 prichádzajúcich zo Slovenska. No nie sú krásne?“ napísal stručne Ponomarenko.

Už skôr o statuse novinára informovala aj agentúra SITA.

Minister Naď to odmieta: Sú stále na Sliači

Minister obrany Jaroslav Naď odmieta, že by slovenské stíhačky už boli na Ukrajine. „Sú stále na Sliači. Do konca augusta budú chrániť náš vzdušný priestor, 27/8 ich uvidíte na SIAFe, kde sa aj oficiálne rozlúčia. Rokujeme s našimi spojencami a partnermi, čo ďalej s nimi. Žiadne rozhodnutie nateraz nebolo urobené. Keď sa to zmení, budeme vás informovať,“ napísal minister na sociálnej sieti.

Príspevok ukrajinského novinára na sociálnej sieti zdieľal aj odborník na dezinformácie, ktorý je súčasťou komunikačného tímu prezidentky SR Jakub Goda.

Tvrdí, že Ukrajina nedostane stíhačky darom. „Budeme to mať nahradené peniazmi alebo inými zbraňami zrejme z Európskej únie. Podobne ako pri S300,“ vysvetlil. 

Do redakcie sa nám ozval aj riaditeľ Medzinárodných leteckých dní SIAF 2022 Hubert Štoksa. „Ako jeden z hlavných programov je aj plánovaná účasť lietadiel Mig 29 z letiska Sliač, ktoré patria k hlavným ťahákom programu,“ dodáva Štoksa.

Zároveň spresňuje, že fotografia, ktorú zverejnil ukrajinský novinár na Twitteri, je z letiska Sliač a v pozadí vidno obec Badín.

Slovensko malo problém s ich opravou

Už dlhší čas sa špekulovalo o tom, že naše stíhačky skončia na Ukrajine. Pripustil to aj samotný minister obrany Jaroslav Naď (OĽaNO).

Od začiatku vojnového konfliktu totiž máme problém s ich opravou. Koncom augusta rezort obrany tieto stroje uzemní. Vzdušný priestor nám tak pomôžu chrániť Česká republika a Poľsko.

Prečítajte si tiež:

​Ruské stroje nahradia americké stíhačky. Slovensko si pred štyrmi rokmi objednalo z USA 14 stíhačiek F-16. Podľa pôvodných plánov mali prvé stroje prísť na Slovensko už tento rok a zvyšok o rok neskôr, nakoniec však prídu až v roku 2024.

Ich dodanie sa oneskorilo v dôsledku pandémie nového koronavírusu a celosvetového nedostatku čipov.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Armáda

Dôležité udalosti