Školy v Bratislave zúfalo hľadajú učiteľov. Niektoré samosprávy im ponúkajú benefity navyše

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Školy v Bratislave zúfalo zháňajú učiteľov. Pred septembrom im chýbajú na matematiku, fyziku, ale aj pre prváčikov. Riaditelia škôl nemajú ako presvedčiť uchádzačov, aby miesto za katedrou zobrali, keďže v iných profesiách si dokážu zarobiť lepšie. Niektoré samosprávy však načreli do rozpočtu a učiteľom ponúkajú benefity navyše.

V školách bude v septembri chýbať 1300 učiteľov. Takto to vidí rezort školstva. Kritická situácia je v Bratislavskom regióne. Napríklad v Ružinove chýba na deviatich základných školách vyše 20 učiteľov. Nemá kto učiť angličtinu, nemčinu, matematiku a informatiku. Riaditelia nevedia učiteľov preplatiť.

Ako lákajú učiteľov bratislavské samosprávy?

V bratislavskom regióne už niektoré samosprávy pochopili, že si musia pomôcť sami, ak chcú učiteľov prilákať. „Bratislavský samosprávny kraj dopláca odmeny, robili sme to dvakrát do roka, teraz po tom, ako nám ministerstvo financií siahlo na peniaze. Budeme to musieť zvážiť a zúžiť iba na vianočnú odmenu,“ uviedol predseda Bratislavského samosprávneho kraja Juraj Droba.

Bratislavská župa má 54 stredných škôl. Byty pre učiteľov aktuálne nemá a nových láka na jazykové kurzy či lacnejšie cestovanie - prepláca polovicu z celoročného lístka na mestskú dopravu. V Petržalke zase môžu učitelia požiadať o nájomný byt.

„O byt môže žiadať niekto, kto nevlastní byt. Sú to byty len pre učiteľov, ktorí nevlastnia v Bratislave a v okolí žiadny byt,“ povedal starosta Petržalky Ján Hrčka.

Prečítajte si tiež:

​Lacnejšie sa môžu začínajúci učitelia ubytovať aj na internáte. No to už je naozaj návrat do študentských čias. Každý nový učiteľ v Petržalke dostane pri nástupe tisícku a za projekt pre svojich žiakov si môže privyrobiť 130 eur mesačne. Vďaka tomu vyriešili problémy s učiteľkami v škôlkach, na nových angličtinárov a matematikárov v školách to ešte nestačí. Minister školstva Branislav Gröhling už dlhšie sľubuje stabilizačné príspevky - na učiteľa 50 eur - už si to aj otestovali.

V tejto chvíli to stojí a padá na ministerstve financií a je otázne, či sa podarí príspevky rozbehnúť od septembra.

Pozrite si reportáž vyššie.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme školstvo

Dôležité udalosti