Ficov Smer má potenciál vyhrať, ukázal nový volebný model

Predseda Smeru Robert Fico
Predseda Smeru Robert Fico Zdroj: TASR/Jaroslav Novák

Víťazná strana Hlas, nasledovaná Smerom a SaS. Taký výsledok ukázal volebný model agentúry Ipsos, ktorý zverejnil Denník N. Okrem klasického modelu volebnej podpory politických strán merala aj ich volebný potenciál. Ide o množinu voličov, ktorí by za istých okolností boli ochotní stranu voliť.

Ak by sa voľby konali začiatkom augusta 2022, voľby by podľa Ipsosu vyhral Hlas na čele s Petrom Pellegrinim. Získal by 17,2 percenta hlasov. Druhý Smer Roberta Fica by oslovil viac ako 15,5 percenta a SaS s lídrom Richardom Sulíkom by si pripísal 12,2 percenta.

Do parlamentu by sa dostalo aj Progresívne Slovensko s 11 percentami. OĽaNO by oslovilo takmer osem percent voličov, strana Republika okolo sedem percent, so šestimi percentami by sa do parlamentu dostali ešte Sme rodina a KDH.

Za bránami by zostala dnes vládna strana Za ľudí. Model im ukázal výsledok tri percentá, ĽSNS by oslovilo 2,9 percenta ľudí, SNS a Aliancia niečo cez dve percentá.

Súvisiaci obsah

Podpora aj s nerozhodnutými

Agentúra sa na výsledky strán pozrela aj inak. Prezentuje aj výsledky voličov, ktorí sú v súčasnosti pevne rozhodnutí prísť voliť. Výsledky sa výrazne nelíšia, no mierne posuny vidieť.

Pri tomto scenári by mala šancu vyhrať voľby strana Smer. Vychádza jej 15,9 percenta, Hlas by získal 15,8 percenta. Prvú trojku by aj v tomto prípade uzavrela SaS s 12,8 percentami.

Progresívne Slovensko si pripísalo podporu 12 percent, OĽaNO a Republika po osem percent. Ako uvádza Denník N, naznačuje to, že voliči Smeru sú v porovnaní s priaznivcami Hlasu o niečo rozhodnutejší ísť voliť a Ficovej strane by mohla vyhovovať nižšia volebná účasť.

„Základné výsledky vychádzajú z volebnej účasti 69 percent,“ vysvetľuje riaditeľ Ipsosu Jakub Hankovský. Dodáva, že ak by bola účasť nižšia, na úrovni 58 percent, voľby by tesne vyhral Smer. V tomto prípade hovoríme o tých voličoch, ktorí deklarujú, že sú rozhodnutí prísť.

„Vychádza to okrem iného z toho, že Smer má aktuálne najpočetnejšie jadro zo všetkých strán,“ dodáva Hankovský.

Agentúra prieskum uskutočnila medzi 29. júlom a 8. augustom na vzorke 1 038 respondentov.

Pozrite si reportáž o posledných rokovaniach pôvodnej štvorkoalície:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti