Prvé nájomné byty by mohli vyrásť budúci rok. Toto je suma, ktorú majú platiť ubytovaní

Slovensko môže mať 40-tisíc nájomných bytov a prvé by mohli postaviť v priebehu budúceho roka. Povedal to predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár. Do ich výstavby štát investuje šesť miliárd eur.

Ako vysvetlil minister práce, sociálnych vecí a rodiny Milan Krajniak (Sme rodina), jeho rezort oslovil v rámci nájomného bývania 45-tisíc ľudí, pričom na otázky odpovedalo 3 044 záujemcov.

Najvyšší záujem prejavili ľudia v okrese Prešov. Najvyšší záujem o trojizbové nájomné byt.

Nájom vypočíta vzorec

Podpredseda vlády pre legislatívu a strategické plánovanie Štefan Holý informoval, že dá na pripomienkovanie návrh vzorca pre výpočet výšky nájmu v nájomných bytoch.

Podľa toho by sa mali rátať ceny regulovaného nájomného podľa jednotlivých regiónov.

Ten vychádza okrem iného aj z priemernej mzdy v jednotlivých krajoch, a tak by podľa modelového príkladu nájomca v Bratislave mal zaplatiť za trojizbový byt vrátane poplatkov a energií mesačne 658 eur, zatiaľ čo v Banskobystrickom kraji už len 440 eur a v Prešovskom 391 eur.

Pozrite si nájmy v jednotlivých regiónoch v priloženej mape:

Zdroj: MPSVR

​„Nájomné bývanie je zaujímavé, keď rozdiel oproti hypotéke je od 100 do 300 eur,“ povedal Holý.

Uvedené sumy sú podľa neho maximálne a investori budú pravdepodobne ponúkať ceny ešte o niečo nižšie.

Súvisiaci obsah

Desaťtisíce bytov

Krajniak priblížil, že nájomné byty nebudú určené iba pre zamestnancov rezortu alebo štátnych zamestnancov, ale pre všetkých záujemcov. Profesie vo verejnom záujme by mali byť zastúpené v každom projekte iba určitým percentom.

Záujem o účasť na projekte nájomných bytov na Slovensku prejavili štyri finančné skupiny. Ide o fínsky stavebný koncern YIT, Vienna Insurance Group, švédsku skupinu Heimstaden a firmu bwsg.

Dohromady by tieto skupiny mohli alokovať do projektu šesť miliárd eur, ktoré by pokrývali zhruba 40 000 nájomných bytov.

Akým tempom budú byty v ponuke pribúdať, zatiaľ nie je jasné. Podľa Borisa Kollára vstúpia investori do už realizovaných projektov, budú stavať vlastné byty, ale aj nakupovať už hotové byty od developerov. Očakáva, že projekt prinesie od 20 000 do 40 000 pracovných miest.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Sociálne veci

Dôležité udalosti