Procházka vyzbieral 40-tisíc podpisov, podporil ho aj Bezák

Radoslav Procházka
Zdroj: TASR

Petíciu odozdal aj Bárdos, Fischer i Melník.

Poslanec Radoslav Procházka (nezaradený) odovzdal kandidatúru na prezidenta SR. Pod petíciu sa mu podpísalo asi 40-tisíc ľudí.

Zdroj: TASR
Na zozname je 44 percent mužov a 56 percent žien. Sú tam aj známe mená ako emeritný arcibiskup Róbert Bezák, herci Robert Roth a Božidara Turzonovová, futbalista Vladimír Kinder, spisovateľ Michal Hvorecký či bloger Samo Marec. Pod Procházkovu kandidatúru sa ako občania podpísali aj poslanci NR SR Martin Poliačik (SaS), Jozef Viskupič (OĽaNO), Alojz Hlina (nezaradený), Ján Mičovský (OĽaNO), Branislav Škripek (OĽaNO), Jana Žitňanská (nezaradená) a Mikuláš Huba (OĽaNO).

Bezákova predstava o novom prezidentovi, ktorú tlmočil cez videozáznam, je, že by mal mať rád Slovensko, ľudí, ktorí tu žijú a mal by byť vyjadrením novosti Slovenska. "Sme mladá krajina. Mohol by byť mladý, ale nie až tak, aby nevedel, čo znamená život," povedal.

Zdroj: TASR

"Nemysleli sme si, že budeme až takto úspešní. Nedostali sme podpisy len od občanov maďarskej národnosti, ale aj Slovákov, Rusínov, Rómov," komentoval počet podpisov na petícii predseda SMK József Berényi. Dodal, že Gyula Bárdos "môže prekvapiť" a vo voľbách prezidenta uspieť.

Fischer ide prezidentské voľby vyhrať

Kardiochirurg Viliam Fischer dnes podal kandidatúru na prezidenta SR. V podateľni NR SR odovzdal hárky so 17 552 podpismi občanov. Svoj program zverejní neskôr. Uisťuje, že ide vyhrať.

Už dnes však prezradil, že jeho prioritou bude zdravotníctvo. "Máme nezmyselne veľa nemocníc a lôžok. V zdravotníctve je skrytých päť miliárd eur. Netreba ani halier navyše, zdravotníctvo sa musí pretransformovať," navrhuje.

Zdroj: TASR

Ako chce túto problematiku riešiť z pozície prezidenta, ktorý nemá legislatívnu iniciatívu, zatiaľ presne nevysvetlil. "Je to muž číslo jeden v štáte, má teda obrovský vplyv. Chce to obrovské množstvo rozhovorov, nevymýšľajme vymyslené," naznačil.

Predseda Národnej rady SR Pavol Paška (Smer-SD) doteraz potvrdil kandidatúru siedmim uchádzačom. Na zozname oficiálnych kandidátov je zatiaľ premiér Robert Fico (Smer-SD), filantrop Andrej Kiska, expredseda KDH Ján Čarnogurský, šéf klubu KDH Pavol Hrušovský (KDH, Most-Híd, SDKÚ-DS), poslanec NR SR za SaS Peter Osuský, Jozef Behýľ a expolitik Milan Kňažko.

Zdroj: SITA
Dnes dopoludnia odovzdal podpisy aj Milan Melník, poobede priniesol svojich, podľa vlastných slov takmer 19-tisíc podpisov Stanislav Martinčko. Aj komunisti budú mať svojho kandidáta, je ním bývalý diplomat Ján Jurišta.

Zdroj: SITA

Podvečer podpisy odovzdal kandidát za Stranu moderného Slovenska (SMS) Jozef Šimko. Podpismi ho podporilo 21 639 občanov, stojí za ním aj Strana moderného Slovenska. Šimko verí vo svoj úspech v prezidentskom boji. "Pokiaľ by som počítal s tým, že nemám žiadnu šancu, tak by som do tohto politického zápasu nešiel," povedal.

 

BRATISLAVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti