Poisťovňa im nechce preplatiť celú liečbu. Rodičia ťažko chorej Laury stoja pred dilemou

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Rodičia ťažko chorej Laury stoja pred dilemou. Časť nákladov na lekársky zákrok v Nemecku si musia zaplatiť sami. Poisťovňa im však teraz bezplatne ponúka na výber ďalšie tri zahraničné nemocnice.

Rodičom osemmesačnej Laury onkológ z Banskej Bystrice po troch neúspešných pokusoch o biopsiu nádoru v bruchu odporučil zákrok na klinike v Tubingene. Platbu 13-tisíc eur si tam však od nich vypýtali vopred. 

Zdravotná poisťovňa, v ktorej je malá pacientka poistená, hradí na tejto klinike len necelú polovicu nákladov. Rodičom však ponúkla aj nemocnice, kde by nič doplácať nemuseli. Okrem bratislavského Národného ústavu detských chorôb sú to aj tri zahraničné kliniky - v Berlíne, Prahe a vo Viedni.

Rodičia, ktorí si peniaze na liečbu museli požičať od príbuzných, bezvýhradne veria špecialistovi, ktorý ich na zákrok do Tubingenu poslal.

„Nemám dôvod, prečo by sme mali stále hľadať nové a nové pracovisko a možnosti, kde by to dieťa malo byť operované inde, keď máme s nimi dobrú spoluprácu,“ hovorí detský onkológ Pavel Bician.

Rodičia už nemocnicu, v ktorej majú dohodnutý termín zákroku, meniť nebudú. Nechápu len, prečo im poisťovňa nechce liečbu preplatiť aj nad rámec verejného poistenia.

Boja sa toho, že ak sa liečba predĺži, budú musieť zháňať ďalšie peniaze.

Viac v reportáži hore.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti