Žilinka je šokovaný z dohody o vine a treste, ktorú uzavrel pedofilný kňaz z Oravy. Sľubuje, že za to budú padať hlavy

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Prípad, na ktorý upozornila TV Markíza, sa dostal do rúk generálneho prokurátora Maroša Žilinku. Nepáči sa mu trest pre kňaza Františka Ondreka z Dolného Kubína, ktorý za sexuálne zneužívanie dostal podmienku.

Žilinka na sociálnej sieti uviedol, že zistil, že v prípade odsúdeného kňaza bolo porušenie zákonnosti a dospel k záveru, že postup námestníčky okresnej prokuratúry v Dolnom Kubíne nebol v súlade so zákonom.

Prečítajte si tiež:

​„Námestníčka okresnej prokurátorky postupom pri výkone dozoru nad dodržiavaním zákonnosti v prípravnom konaní nezabezpečila náležité zistenie skutkového stavu veci, získané dôkazy nesprávne vyhodnotila a aj v dôsledku toho nesprávne a neúplne právne kvalifikovala skutok. Miernejšie právne posúdenie, tzv. podkvalifikovanie stíhaného skutku, potom našlo svoje vyjadrenie aj v neprimerane miernom, podmienečnom treste odňatia slobody, nezodpovedajúcom okolnostiam prípadu,“ uviedol Žilinka.

Zdôraznil, že zo strany odsúdeného išlo o dlhodobé zneužívanie maloletej, ktorý bol zároveň jej učiteľom a kňazom. Podľa Žilinku sa pochybenie prokurátorky nedá tolerovať a musí mať personálne dopady.

„Krajskému prokurátorovi v Žiline som uložil prijať účinné opatrenia, aby k obdobným porušeniam zákonnosti v budúcnosti nedošlo,“ dodal generálny prokurátor.

Žilinkovo vyjadrenie prišlo krátko pred tým, ako sa pred súd dostane ďalší prípad pedofilného kňaza. Generálny prokurátor upozornil, že podobné kauzy bude sledovať aj naďalej.

S rozsudkom nebola spokojná ani ministerka spravodlivosti Mária Kolíková. Kňaz uzavrel so žilinskou prokuratúrou dohodu o vine a treste a v takom prípade nie je už možné, aby voči rozsudku podala ministerka spravodlivosti dovolanie. Kolíková proces s kňazom kritizovala a avizovala, že chce zmeniť zákon, aby mal minister možnosť zasiahnuť aj v prípade dohody o vine a treste.

Na prípad sexuálneho zneužívania v Dolnom Kubíne upozornila redaktorka magazínu Reflex Kristína Kövešová. V nasledujúcom videu si môžete pozrieť reportáž, v ktorej prehovorila aj obeť sexuálneho zneužívania:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti