V Košiciach pochovali kardinála Jozefa Tomka. Okrem tisícok veriacich prišla na omšu aj prezidentka

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

V Košiciach v utorok pochovali kardinála Jozefa Tomka. Dóm svätej Alžbety naplnili kardináli, biskupi, kňazi aj ústavní činitelia. Smútočný obrad trval viac ako dve hodiny.  

Pri tejto príležitosti mesto navštívili tisíce veriacich, ktorí mohli sledovať prenos z obradu cez obrazovky. Začal sa o 11. hodine.

S Tomkom sa už minulý týždeň rozlúčili v Bazilike sv. Petra vo Vatikáne, pričom záverečný rozlúčkový obrad vykonal osobne pápež František.

Prečítajte si tiež:

Pred obradom

Mesto sa na nápor a obrad pripravilo. Posilnené boli hliadky štátnych aj mestských bezpečnostných zložiek. Keďže sa katedrála nachádza na pešej zóne, nebolo potrebné uzatvárať ulice.

Veriaci od skorých ranných hodín stáli pred katedrálou a čakali na to, aby poslednýkrát vzdali úctu, poklonu či sa pomodlili za kardinála. Od 7.00 do 9.00 hodiny im boli ešte boli sprístupnené jeho pozostatky.

Následne boli dvere katedrály otvorené len pre pozvaných hostí a kňazov.

Obrad

Posledná rozlúčka so zosnulým začala o 11. hodine. Predtým prišli do katedrály zástupcovia rímskokatolíckej aj gréckokatolíckej cirkvi, biskupi, traja celebranti, traja najvyšších ústavných činitelia a bývalí prezidenti.

Ich príchod bol sprevádzaný prísnejšími bezpečnostnými opatreniami. Ako sem už viedli, celkovo na disciplínu už od rána nepretržite dohliadali policajti.

„Zapísal sa do dejín ako Slovák s doteraz najvyšším postavením vo vatikánskej cirkevnej hierarchii. Ale zároveň je zapísaný v našich srdciach ako ten, kto nám dodával optimizmus a nádej,“ uviedla hlava štátu v príhovore počas utorkového pohrebu slovenského kardinála v Dóme sv. Alžbety v Košiciach.

„Považoval za jej poslanie ľudí posilňovať a zbližovať. Viera v jeho chápaní vychádzala predovšetkým z dôvery a lásky – a bolo v nej miesto aj pre ateistov či stúpencov iných náboženstiev. Potvrdzujú to aj jeho slová: 'Ekumenizmus je pre nás veriacich povinnosť viery. Je prianím Ježiša Krista, aby všetci jedno boli',“ uviedla.

Smútočný obrad celebroval emeritný pražský arcibiskup, kardinál Dominik Duka, spolu s ďalšími dvomi spolucelebrantmi. Svätá omša bola v latinskom aj slovenskom jazyku.

Okrem naplneného Dómu svätej Alžbety stáli masy ľudí aj pozdĺž hlavnej ulice a na bočných uličkách.

Pozostatky následne uložili do krypty pod hlavným oltárom. Zaujímavosťou a paradoxom je, že po hrobkách sa bežne kráčame. Chránené sú však trojsklom aj kobercom.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme úmrtie

Dôležité udalosti