Väčšinu Slovenska zasiahnu prehánky a búrky. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahy

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Na väčšine územia Slovenska sa môžu počas utorka vyskytnúť búrky. Informuje o tom na svojom webe Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), ktorý vydal výstrahu prvého stupňa pred búrkami. Zároveň naďalej platí výstraha pred vysokými teplotami, ktorá sa rozšírila aj pre okresy na západe územia.

Výstraha pred búrkami trvá do 20.00 h pre okresy všetkých krajov okrem Trnavského a Bratislavského. Búrky môžu byť spojené s prudkým lejakom s intenzitou 20 až 30 milimetrov za 30 minút, s nárazmi vetra s rýchlosťou 65 až 85 kilometrov za hodinu a s krúpami. "Intenzita sprievodných javov je v danej ročnej dobe a oblasti bežná, ale môže spôsobiť škody menšieho rozsahu. Pri búrkach môžu byť obmedzené ľudské aktivity a ohrozené zdravie," upozornili meteorológovia.

Výstraha pred búrkami
Zdroj: SHMÚ

Intenzívny dážď môže podľa SHMÚ vyvolať prechodný vzostup vodných hladín na malých tokoch a výskyt povodňových úkazov mimo tokov, ako je stekanie vody zo svahov, bahnotok, zatopenie pivníc, podchodov či podjazdov. Vietor môže spôsobiť škody menšieho rozsahu na porastoch a objektoch, pričom poletujúce trosky a nezabezpečené predmety predstavujú riziko pre ľudské zdravie. Krúpy môžu poškodiť vegetáciu a zároveň môže súvislá vrstva krúp na komunikácii prechodne obmedziť cestnú premávku.

Zároveň stále platí výstraha pred vysokými teplotami, ktorá sa okrem južných okresov Slovenska rozšírila aj na západ. Teplota tu môže vystúpiť na 33 až 34 stupňov Celzia. Výstraha platí do 18.00 h.

Prečítajte si tiež:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti