Vo vinohradoch na okraji Bratislavy vzniklo až päť masívnych požiarov. Preverujú aj úmyselné založenie

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

V bratislavskej mestskej časti Rača v utorok horelo na niekoľkých miestach. S ohňom bojovalo približne 80 hasičov z hlavného mesta, Trnavy aj dobrovoľníci z okolia. Pomáhal aj vrtuľník z ministerstva vnútra.

Najskôr začalo horieť nad Račou krátko popoludní na Horskej ceste. „Prvý požiar bol ohlásený na Operačné stredisko Krajského riaditeľstva Hasičského a záchranného zboru v Bratislave niekoľko minút po 13-tej hodine ako požiar vinohradu na Horskej ulici v Bratislave v blízkosti Peknej cesty. Požiar sa v suchom a svahovitom ťažko prístupnom teréne postupne rýchlo rozšíril a vznikli dva od seba nezávislé vzdialené požiare. V danom čase boli na operačné stredisko ohlásené ďalšie požiare na Mladej Garde, Odborárskej ulici a Račianskej ulici,“ uviedol hovorca hasičov Štefan Koči.

Plamene zachvátili niekoľko hektárov vinohradov aj porast v okolí, ktoré ľahli popolom. Zásahy komplikovalo silné zadymenie a svahovitý, ťažko prístupný terén. 

Podľa hovorcu obmedzovali plamene aj železničnú dopravu. Na Odborárskej ulici sa totiž požiar šíril v koľajisku. Drevené podvaly urýchľovali šírenie požiaru.

„Chcel by som sa týmto poďakovať hasičom - štátnym aj dobrovoľným z viacerých okresov - za vysoko profesionálny zásah pri požiari nad Meoptou, rovnako tak aj policajtom a ďalším zložkám,“ uviedol starosta Rače Michal Drotován.

Oheň sa na začiatku šíril veľmi rýchlo, zachvátil aj drevené strechy a ohrozoval priestor farmy. Plamene na danom mieste dosahovali miestami výšku až 5 metrov. Z toho dôvodu museli údajne evakuovať aj detský tábor. Nikto sa nezranil.

​Mestská časť na sociálnej sieti upozorňovala obyvateľov, aby si pozatvárali okná. Neprejazdné boli aj niektoré ulice. Rozsah škôd vyčísľujú. Či požiar niekto založil úmyselne, preveria zisťovatelia príčin požiaru aj vyšetrovatelia.

„Vyčísľujú sa škody a prešetruje dôvod vzniku. Budeme sa snažiť aj ako mestská časť pomôcť poškodeným vinohradníkom, ktorým zhorela časť úrody. A aj vy budete môcť pomôcť 9.-11.9.2022 kúpou ich produktov (víno, burčiak, mušt, hrozno) na Račianskom vinobraní,“ vyzval obyvateľov Drotován.

V utorok sa tiež objavili špekulácie, či nešlo o úmyselné podpálenie s cieľom vytvorenia nových stavebných pozemkov. Starosta to vyvrátil.

„Všetky pozemky, ktoré zasiahol požiar, sú v územnom pláne vinice a nezmení to žiaden požiar. Rovnako, ak by nebodaj horelo v lesoparku, tak to stavebné parcely nevytvorí. Reálne k záchrane viníc najviac viete prispieť kúpou produktov našich vinohradníkov a vinárov,“ dodal.

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Krimi

Dôležité udalosti