ANKETA: Slováci majú plné zuby koaličnej krízy. Matovič z ich názoru nebude mať radosť

Video televízie Markíza sa automaticky prehrá po krátkej reklame.

Čitateľov tvnoviny.sk sme sa pýtali, kto podľa nich môže za koaličnú krízu, kto by mal odstúpiť a koho by volili v predčasných parlamentných voľbách.

Na Slovensku sa strieda jedna kríza s druhou. Po pandémii, vojne na Ukrajine a vysokej inflácii sa vláda borí aj s vnútornými problémami. Po schválení rodinného balíčka s opozíciou dala strana SaS do konca leta ultimátum a od Eduarda Hegera očakáva zmenu na poste ministra financií.

Ak Igor Matovič zo svojej funkcie neodíde, ministri SaS podajú demisiu a pôjdu do opozície. Rokovania stále pokračujú, no štvorkoalícia sa zatiaľ nedohodla na riešení krízy.

Čitateľov tvnoviny.sk sme sa v ankete pýtali, či politickú krízu sledujú, kto je podľa nich vinný za problémy, ako by sa mala kríza vyriešiť, a či by sa zúčastnili na predčasných voľbách. Ankety sa zúčastnilo vyše šesťtisíc čitateľov. Zapojiť sa do nej bolo možné od 16. augusta. Upozorňujeme, že anketa nie je reprezentatívny prieskum verejnej mienky. 

Viac ako tri štvrtiny ľudí, ktorí odpovedali v ankete, uviedli, že koaličnú krízu sledujú. Pätina ju sleduje občas. Nie je to však pre ľudí priorita. Sociológ a šéf agentúry Focus Martin Slosiarik hovorí, že v ich prieskumoch zaznamenávajú zvýšenú mieru obáv ľudí o svoju budúcnosť. Zaujíma ich skôr vývoj životnej úrovne. 

„V porovnaní s minulými rokmi respondenti častejšie uvádzajú odpoveď, že sa ich životná úroveň zhorší. Rovnako pri hodnotení celkového smerovania krajiny sú respondenti veľmi pesimistickí,“ povedal Slosiarik.

Pýtali sme sa aj, koho viníte z aktuálnej krízy. Podľa polovice respondentov je vinníkom Igor Matovič. Richarda Sulíka označilo za hlavný problém 32 percent respondentov. Podľa 18 percent sú za krízu zodpovední Matovič aj Sulík.

Prečítajte si tiež:

​Aj v prieskumoch Focusu je za vinníka koaličnej krízy častejšie označovaný Matovič. „Nie je to veľmi prekvapivé zistenie, keďže väčšina opozičných voličov a mimoparlamentných strán vníma práve Matoviča ako vinníka krízy. Optika voličov v koaličnom tábore sa líši podľa toho, či sa pýtame voličov OĽaNO, ktorí jednoznačne vinia Sulíka, alebo SaS, ktorí zasa z krízy vinia Matoviča,“ priblížil Slosiarik.

Na otázku, ako by sa mala kríza vyriešiť, odpovedalo 37 percent ľudí odpoveďou, že by mal odstúpiť Matovič. Necelá tretina žiada odstúpenie Sulíka. Odstúpenie oboch lídrov by si želalo 16 percent respondentov.

Ak by sa vláda rozpadla a konali by sa predčasné voľby, takmer polovica respondentov by volila stranu zo súčasnej koalície. Štvrtinu hlasov by dostali opozičné strany. Mimoparlamentnú stranu by volilo 14 percent respondentov.

Na názory ľudí sme sa pýtali aj v uliciach. Hore vo videu si môžete pozrieť výsledok. Podľa politologičky Anety Világi je zatiaľ predčasné hovoriť, ako na celú túto situáciu budú reagovať voliči. Jasné je však to, že názory na to, či SaS konala v záujme verejnosti alebo v záujme strany, budú polarizované.

Podobne to vníma aj sociológ Slosiarik. „Som trochu skeptický k takýmto kalkuláciám, respektíve k ich spoľahlivosti. Ak však mám vysloviť názor, tak si nemyslím, že odchod z vlády SaS z krátkodobého hľadiska uškodí,“ uviedol.

Myslí si tiež, že väčšina voličov SaS by dnes volila túto stranu už s vedomím, že na začiatku septembra z vlády odíde.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vládna kríza

Dôležité udalosti