Extrémne horúčavy sú späť. Pre 21 okresov platí výstraha druhého stupňa

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Takmer polovicu Slovenska potrápia horúčavy. Pre 21 okresov platí výstraha druhého stupňa, obyvatelia môžu očakávať teploty až do 36 stupňov Celzia.

Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu od 13.00 do 18.00 hodiny. Ide najmä o juhozápad krajiny, teda pre celý Bratislavský kraj, takmer celý Trnavský a Nitriansky kraj a niektoré okresy Banskobystrického kraja.

Len o niečo chladnejšie bude v ďalších 22 okresoch, pre ktoré platí výstraha prvého stupňa. Týka sa to takmer celého Trenčianskeho a Košického kraja. Teplota sa tam môže miestami vyšplhať na 33 až 34 stupňov Celzia. 

O ktoré okresy ide si môžete pozrieť na mape nižšie.  

Výstrahy pre horúčavami
Zdroj: SHMÚ

Napriek tomu má byť na Slovensku malá, miestami prechodne zväčšená oblačnosť a ojedinele môžete očakávať aj prehánky alebo búrky. Fúkať bude prevažne slabý vietor, ktorý pri búrke prechodne zosilnie.

Denná teplota na severe bude väčšinou v rozmedzí 27 až 31 stupňov Celzia.

Pozor na prehriatie organizmu

Teploty nad 30 stupňov Celzia sú veľmi nebezpečné a predstavujú pre naše telo záťaž. Ohrozené sú najmä staršie generácie, ľudia s kardiovaskulárnym ochorením, astmatici, chronicky chorí a malé deti. Pri vlne horúčav by však spozornieť mali všetci, aby nedostali úpal, teda celkovo neprehriali svoj organizmus.

Pri vysokých teplotách je tiež nesmierne dôležitý dostatočný prísun tekutín a nižšia fyzická a psychická záťaž. Zdržiavať by ste sa mali najmä v tieni a pri obliekaní zvoľte ľahšie a priedušnejšie materiály. Opatrní buďte aj pri varení, aby ste si pečením v rúre zbytočne nezvýšili teplotu v miestnosti. Vetrať odporúčame najmä v noci.  

Prečítajte si tiež:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti