Stanke, Huba, Studenková a ďalší. Známe tváre vyzývajú Matoviča, aby odstúpil

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Veľký krok pre Slovensko. Takýto názov dostala petícia, pod ktorou sa podpísali desiatky slovenských umelcov. Žiadajú šéfa OĽaNO a ministra financií Igora Matoviča, aby odišiel z vlády. Upozornil na to Denník N.

Za výzvou stojí dlhoročný člen Činohry SND Richard Stanke a spisovateľ Ján Štrasser. Doposiaľ ju podpísalo takmer 80 známych osobností. Okrem herečiek a hercov sa pripájajú aj odborníci z rôznych oblastí.

Vo výzve uvádzajú, že ich s Matovičom rozdeľuje všeličo, no spája ich jedno: ani oni nechcú, „aby na Slovensku opäť vládol Ficov Smer, nebodaj s podporou fašistov, a Slovensko sa opäť stalo mafiánskym štátom“.

„Oceňujeme to, čo ste od volieb v roku 2020 pre návrat spravodlivosti a právneho štátu urobili, no teraz treba pre Slovensko a jeho občanov urobiť viac – treba priniesť obeť. Tou obeťou je Vaše odstúpenie z postu ministra vlády Slovenskej republiky. Vieme, že to nie je ľahké, ale veríme, že ste toho schopný,“ tvrdia.

Na záver výzvy pripomenuli aj pamätnú vetu amerického kozmonauta Neila Armstronga, ktorý vstúpil ako prvý človek na povrch Mesiaca. „Je to malý krok pre človeka, ale veľký skok pre ľudstvo.“

„Vážený pán Igor Matovič, po 53 rokoch nahraďte slovo ľudstvo slovom Slovensko a urobte ten krok!“ znejú posledné slová výzvy.

Okrem umelcov aj odborníci

Výzvu podporili desiatky ľudí. Medzi nimi aj herecké osobnosti ako Martin Huba, Zdena Studenková, Kamila Magálová, Jozef Vajda a ďalší ich kolegovia.

Pridávajú sa k nim aj režiséri ako Peter Bebjak, Juraj Nvota alebo spisovatelia či lekári. 

Celá výzva s menami podpísaných je verejne dostupná a podpísať ju môže aj verejnosť.

Na konci augusta vyprší ultimátum, ktoré SaS dala Igorovi Matovičovi. Žiada jeho odchod z postu ministra, inak odídu z vlády liberáli. V sobotu (20.8.) sa má uskutočniť ďalšie stretnutie pôvodnej štvorkoalície. Zvolal ho premiér Eduard Heger (OĽaNO). Zástupcovia strán majú rokovať o ďalšom postupe a prípadných zmenách.

Pozrite si reportáž o poslednom stretnutí pôvodnej štvorkoalície z uplynulého týždňa:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vládna kríza

Dôležité udalosti