Simonu na smrť vystrašila krv v plienke. So svojou trojdňovou dcérou si zbytočne prežila muky

Simonu na smrť vystrašila krv v plienke. So svojou trojdňovou dcérou si zbytočne prežila muky
Ilustračná snímka Zdroj: shutterstock.com/Malykalexa

Našu čitateľku lekári neinformovali o možnom výskyte krvi v plienke u novonarodených dievčat, dokonca ich to vydesilo. Ide pritom o bežnú diagnózu - takzvanú novorodeneckú menštruáciu. Podľa pediatričky Kristíny Visolajskej nie je na vine len lekárka, ale aj systém.

Novorodenecká menštruácia sa prejavuje miernym krvácaním z maternice novonarodeného dievčatka. Nejde o ochorenie, ale v podstate o normálnu reakciu na hormóny matky. Napriek tomu o nej len máloktorý lekár informuje, dokáže tak mamičky prekvapiť a vystrašiť.

Rovnako to bolo aj v prípade našej čitateľky Simony, ktorá na nepríjemnú spomienku a skúsenosť upozornila. Keď objavila v dcérinej plienke krv, nevydesila sa len ona, ale aj doktorka.

„Nikto ma v pôrodnici neinformoval o tom, že existuje nejaká novorodenecká menštruácia. Práve naopak, priam k smrti ma vystrašili,“ napísala na úvod Simona.

„Približne na tretí deň v nemocnici mala dcéra v plienke trošku krvi. Samozrejme som nevedela, čo to môže byť, tak som privolala sestričku, ktorá okamžite zalarmovala doktorku,“ spomína mamička.

Napriek tomu, že očakávala upokojenie, prišiel presný opak. „Okamžite mi dcéru zobrali a urobili jej vyšetrenia. Doktorka sa totiž obávala, že má dcéra hemoragickú chorobu,“ uviedla.

Pri hemoragickom ochorení u novorodenca krváca bábätko z rôznych otvorov. Je to životu ohrozujúci symptóm, ktorý tak reaguje na prechodne zníženie faktorov zrážanlivosti krvi. Najčastejšie sa začne objavovať po druhom až siedmom dni krvácaním z nosa, močového traktu alebo zo žalúdka. 

Hemoragická choroba novorodencov sa v slovenských pôrodniciach rieši preventívnym podaním vitamínu K, preto sa už vyskytuje len veľmi zriedka.

Prečítajte si tiež:

Napokon sa vážna choroba u čitateľkinej dcéry nepotvrdila. Rodičia dievčaťa si tak prešli ťažkými chvíľami plnými strachu zbytočne.

„Keď lekár očakáva to najhoršie, tak si aj vy myslíte, že je zle. Chvalabohu to testy nepotvrdili. Až pri ďalšom vážení, na ďalší deň, mi povedala, ani nie doktorka ale sestrička, že sa nemám vôbec báť, že dcérka má pseudomenštruáciu, čo nám uviedli aj v prepúšťacej správe,“ dodala Simona, ktorej dcéra ma v súčasnosti už štyri roky a je v poriadku. No na stresujúce chvíle v nemocnici spomína dodnes, preto nám aj napísala.

Takzvaná novorodenecká menštruácia sa podľa medzinárodných štúdií vyskytuje len u piatich percent novonarodených dievčat. Preto tento symptóm prekvapil desiatky mamičiek, ktoré sledujú mama profil Silvie Škultéty, ktorá na túto diagnózu nedávno upozornila. 

Spojili sme sa preto s pediatričkou Kristínou Visolajskou, ktorá nám priblížila, čo to je za ochorenie, ako často sa vyskytuje a kto má mamy o ňom informovať, aby nevzniklo zdesenie a obavy ako v prípade našej čitateľky Simony.

Viac o novorodeneckej menštruácii

„Novorodenecká menštruácia vzniká ako následok vysokej hladiny progesterónu u mamičky ešte počas tehotenstva. Progesterón je tehotenský hormón matky a keďže je dieťatko v lone matky vyživované jej krvou, okrem živín cez maternicu k dieťaťu putujú aj ženské hormóny,“ uviedla Visolajská. Tie však po pôrode už dieťa nemá.

„Po narodí dôjde k náhlemu poklesu tohto hormónu v tele dieťaťa, a to spôsobí mierne krvácanie, ktoré dieťatku však neškodí. Najčastejšie sa objavuje na piaty deň po pôrode,“ vysvetľuje doktorka s tým, že mikroskopické krvácanie je prítomné až u polovice novonarodených dievčat, väčšie v spomínaných piatich. 

Hormonálne zmeny po pôrode sú súčasťou atestačnej prípravy lekárov, poznať ich tak má každý doktor. Vo vyššie spomínanom prípade mohlo podľa pediatričky zohrať úlohu množstvo krvi v plienke. Preto sa podľa nej ošetrujúca lekárka zľakla a uvažovala nad ďalšími diagnózami.

Ako postupovať

V našom príbehu zohral veľkú úlohu aj abstinujúci prísun informácií. Mamičku na podobné ochorenie neupozornil ani gynekológ, pediater či pôrodník. Chyba však podľa pediatričky nie je len v nich, ale aj celkovo v nastavenom systéme.

„Na zodpovedanie všetkých otázok rodičov slúžia pravidelné poradne u pediatra, ako aj informačná brožúrka, ktorú rodičia dostávajú v pôrodnici. Je pravdou, že na Slovensku nám chýba jednotná webová stránka o deťoch pre zodpovedanie všetkých (aj zriedkavých) otázok rodičov,“ uviedla Visolajská s tým, že dôležitá je aj otvorenosť v komunikácii medzi rodičmi a lekárom.

„Osobne dávam rodičom svoje číslo, aby mi zavolali, poradili sa a poslali prípadne fotky. V sporných prípadoch, samozrejme, dám dieťaťu najskorší možný termín na vyšetrenie,“ hovorí o vlastných postupoch.

Prečítajte si tiež:

Nie každý lekár je voči rodičom ústretový a otvorený aj komunikácii mimo pracovnej doby. Aj preto je potrebné vedieť, o ktoré symptómy môže ísť a ako postupovať.

„Mamička nájde v plienke krv. Tá môže pochádzať z maternice (tzv. novorodenecká menštruácia) ale aj z čreva, z močových ciest alebo z poranenia v plienkovej oblasti. Krv v stolici môže mať rôzne príčiny, často sa vyskytuje pri alergii na bielkovinu kravského mlieka a pri niektorých črevných infekciách,“ vymenováva lekárka.

Spektrum symptómov je široké. Po nález krvi preto buď kontaktujte alebo okamžite navštívte pediatra. Dôsledným vyšetrením môžeme jednotlivé príčiny odlíšiť.

Pozrite si aj reportáž z 15. augusta o rodičoch ťažko chorej Laury, ktorým poisťovňa nechce preplatiť jej celú liečbu a stoja tak pred dilemou. 

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti