Prípady kliešťovej encefalitídy rapídne stúpajú. V dvoch krajoch vyhlásili epidémiu

Kliešť - ilustračné foto.
Kliešť - ilustračné foto. Zdroj: FOTO TASR – František Iván

Hygienici upozorňujú na nárast prípadov kliešťovej encefalitídy. Oproti minulému roku počty rapídne stúpajú. „Ku dňu 15.08.2022 je na Slovensku hlásených 141 prípadov kliešťovej encefalitídy. Pre porovnanie, v roku 2021 išlo za celý rok o 92 prípadov,“ uviedol hlavný hygienik Ján Mikas.

Najviac prípadov registrujú v Banskobystrickom kraji (46), nasleduje Žilinský kraj (41), Trenčiansky kraj (25) a Prešovský kraj (13).

V Banskobystrickom a Prešovskom kraji dokonca vyhlásili epidémiu tohto ochorenia. „Pri každej epidémii boli za pravdepodobný prameň nákazy považované výrobky z nepasterizovaného ovčieho mlieka, pričom tieto epidémie pozostávali z dvoch až štyroch prípadov,” uviedla Jana Kerlik z Odboru epidemiológie RÚVZ v Banskej Bystrici.

Okrem napadnutia kliešťom sa encefalitída môže prenášať aj potravinami a rizikové sú najmä nepasterizované kozie a ovčie mlieko. Ochorenie postihuje centrálnu nervovú sústavu a môže mať aj trvalé následky.

„Platí, že najlepšou prevenciou kliešťovej encefalitídy je kombinácia očkovania proti tejto infekcii, dôslednej ochrany pred zaklieštením výberom vhodného oblečenia či použitia repelentov, ako aj čo najrýchlejšie a bezpečné odstránenie kliešťa z tela a tepelné spracovanie rizikových výrobkov pred konzumáciou pri min. 70° C,“ pripomína lekárka Kerlik.

Prečítajte si tiež:

Pre mimoriadne teplé počasie sa kliešte na Slovensku vyskytujú už aj na miestach, kde predtým neboli. Napríklad v mestskej zeleni a v parkoch, ale aj v záhradách rodinných domov, na cintorínoch, v lesoparkoch a v rozličných rekreačných zónach. Najčastejšie sa objavujú na južných svahoch karpatských hôr do výšky 1000 až 1250 metrov n. m. a na severných svahoch hôr do nadmorskej výšky 800 metrov nad morom. Objavili sa však už aj vo vyšších nadmorských výškach.

Odborníci odporúčajú, aby ste počas prechádzok a túr kráčali aspoň jeden meter od krovia a aby ste si potom skontrolovali oblečenie a telo.

Pozrite si archívnu reportáž o kliešťoch a ochoreniach, ktoré prenášajú:

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti