Ústavnoprávny výbor tvrdí, že rodinný balíček je v súlade s ústavou. Chcú sa zúčastniť pojednávania na súde

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Poslanec OĽaNO Milan Vetrák informoval, že ústavnoprávny výbor NR SR sa uzniesol, že nesúhlasí s argumentami prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá sa obrátila na ústavný súd v súvislosti s rodinným balíčkom. Podľa siedmich poslancov z desiatich je balíček v súlade s ústavou. Poslanci zároveň žiadajú ústavný súd o ústne pojednávanie, kde chcú mať aj svojho zástupcu. Proti boli poslanci klubu SaS Alojz Baránik a Michal Luciak a poslanec Smeru Boris Susko.

Prečítajte si tiež:

Poslanec Dominik Drdul priblížil, že ústava podľa neho rešpektuje autonómiu slovenského parlamentu a dáva jej autonómiu aj v legislatívnom procese. „Ústavný súd vo viacerých nálezoch konštatuje, že rešpektuje trojdelenie štátnej moci a necháva priestor národnej rade,“ dodal poslanec. 

Vetrák dodal, že nesúhlasia ani s argumentom prezidentky Čaputovej, že balíček ohrozuje stabilitu verejných financií. Podľa Vetráka o tom ústavný súd nemôže rozhodovať. „Sudcovia nechcú byť súčasťou riešenia problému. Týka sa to aj rozpočtovej zodpovednosti. Sudcovia nerozhodujú o tom, koľko eur má ísť pre rodiny. Vyhodnocujú len to, či nedošlo pri objeme prostriedkov k dramatickému a ráznemu zásahu do verejných financií, ktoré by rozbíjali verejné financie. K tomu nedošlo. To vám povedia ekonomické ukazovatele,“ priblížil Vetrák.

„S pani prezidentkou sme na jednej lodi. Hnutie OĽaNO je jedinou parlamentnou stranou, ktorá venovala osobitnú časť vo svojom programe kvalitnej tvorbe práva. Máme prísny pohľad na pravidlá legislatívneho konania, ale nie každé porušenie legislatívneho procesu je aj protiústavné. Pani prezidentka nie je našou nepriateľkou, snaží sa o to isté, čo my, ale robí to politicky účelovo,“ dodal poslanec Vetrák.

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti