Obyvatelia obcí sa konečne dočkali pohľadu na čistú vodu. Takto vyzerala rieka Slaná po prečerpávacej skúške

Obyvatelia obcí sa konečne dočkali pohľadu na čistú vodu. Takto vyzerala rieka Slaná po prečerpávacej skúške
Znečistená rieka Slaná pred spustením čerpačky (19. júla) a po ňom (13. augusta). Zdroj: TV Markíza, TASR koláž: tvnoviny.sk

Priezračná voda rieky Slaná, ktorá bola kedysi plná rýb, sa zmenila na zakalenú stoku sfarbenú do oranžova. Za ekologickú katastrofu môže pozostatok činnosti železorudnej bane v obci Nižná Slaná.

Smutné je, že obyvatelia museli za čistú vodu bojovať nielen so zriaďovateľom bane, ale aj s kompetentnými orgánmi. Po šiestich mesiacoch bola voda v rieke stále hrdzavá a v gemerských okresoch vyhlásili mimoriadnu situáciu.

Pozrite si 1. časť reportáže o znečistenej rieke.

​Zdá sa, že vyhlásenie mimoriadneho stavu na rieke Slaná konečne dalo veci do pohybu. Rudné bane vykonali minulý týždeň prečerpávaciu skúšku, ktorá na chvíľu zlepšila kvalitu vody, a obyvatelia obcí sa konečne dočkali pohľadu na čistú rieku.

Štátny podnik však musí hľadať dlhodobé riešenie. Situáciou sa v momentálne už zaoberá ministerstvo hospodárstva, ministerstvo životného prostredia aj orgány samosprávy.

Pozrite si 2. časť reportáže o znečistenej rieke.

Vo fotogalérii sme ​porovnali, ako sa zmenila farba a kvalita vody v rieke Slaná (17. 3. 2022 - 19. 7. 2022 - 13. 8. 2022)

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme životné prostredie

Dôležité udalosti